Rożne

Friends with benefits: co to jest? Definicja, wady i zalety fwb

W dzisiejszych czasach dość częstym zjawiskiem spotykanym u młodych osób są relacje friends with benefits, które nie opierają się na prawdziwej miłości czy realnym uczuciu. Są to relacje, polegające na ,,luźnym” byciu ze sobą. Co to takiego oraz dlaczego ludzie coraz częściej się na to decydują?

Co to jest Friends with benefits

Jeśli chcielibyśmy przetłumaczyć ten zwrot na język polski, oznaczałoby to nic innego jak przyjaciół z korzyściami. Relacja ta określa dwie osoby, które bardzo dobrze się dogadują, mają podobne zainteresowania i żyją w podobny sposób, ale nie tworzą razem związku, opartego na miłości i uczuciu. Zjawisko to najczęściej spotykane jest w dużych miastach. To właśnie modzi ludzie, którzy nie szukają stałego partnera, decydują się na tą relację, która polega na regularnym seksie i spotykaniu się, ale w granicach pewnych, obowiązujących zasad. Nie istnieje w tej relacji coś takie jak tak zwany ,,kac moralny”. Nie musimy się więc martwic faktem, że spędziliśmy noc z kimś, z kim nie jesteśmy w związku.

Dlaczego decydujemy się na tego typu relacje?

Głównym powodem, dla którego młodzi decydują się na relacje, opartą głownie na seksie jest brak chęci na stworzenie stałego związku. Niekiedy samych przyczyn jest więcej i leżą one w podświadomości młodych osób. Jednak dużą rolę w tym przypadku odgrywa również czas, a raczej jego brak. Relacja friends with benefits nie wymaga dużego przywiązania i zobowiązań ze strony dwóch ludzi. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla tych, którzy są zapracowani, uczą się bądź po prostu nie mają czasu na tworzenie czegoś stałego. Dlaczego w takim razie wybieramy tę relację? Odpowiedź jest bardzo prosta, bowiem tak jest po prostu łatwiej. Nie należy obawiać się bolesnego rozstania, zdrady czy złamanego serca. Każda strona wie, na co się zdecydowała, co sprawia, że możliwe staje się uniknięcie niepotrzebnych rozczarowań.

Czy jest to relacja dla każdego?

Otóż zdecydowanie nie. Osoby, które nie potrafią oddzielić uczuć od seksu nie powinny wchodzić w takie układy. Prędzej czy później mogą pojawić się znaczące uczucia, które przekreślą całą znajomość i będą z pewnością bolesne dla bardziej zaangażowanej ze stron. Oczywiście zdarza się również tak, że dwie osoby poczują coś do siebie. Wtedy najczęściej tworzą prawdziwy związek, który nie opiera się na żadnych zasad, podobnych w relacji ,,przyjaciele z korzyściami”. Ważnym aspektem jest też zdrowie fizyczne. Przed rozpoczęciem wspólnego współżycia, nasz partner powinien się przebadać, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Oczywistym też jest fakt, że relacja ta jest dla tych, którzy nie przewidują w najbliższym czasie posiadania dziecka. Należy więc pamiętać o odpowiedniej antykoncepcji, aby nie ,,wpaść w nieplanowaną ciążę”.

Zasady układu fwb

Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, muszą jasno ustalić granice, jakie będą występować w ich relacji. Jedna z głównych zasad brzmi bardzo prosto: ,,zero uczuć i zobowiązań, sam sex”. Członkowie muszą nauczyć się, jak oddzielić emocje i nie pozwolić i przejąć panowania nad sytuacją. Głównym celem jest sprawianie sobie wzajemnie przyjemności, ale bez miłości. W relacji tej należy pamiętać, że nie można liczyć na bezwarunkową wierność ze strony partnera. Trzymanie się za ręce w miejscach publicznych, wspólne mieszkanie czy czułe słowa nie wchodzą tutaj w grę. Należy pamiętać, że nie można wymagać od naszego partnera tego, czego wymaga się od drugiej osoby w prawdziwym związku. Friends with benefits to tylko relacja dwóch przyjaciół, należy o tym pamiętać. Zero uczuć… A co jeśli jednak takie wystąpią? Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zakończenie relacji, aby nie narażać się na zbędne rozczarowanie.

Wady friends with benefits

Głównym negatywnym aspektem jest oddzielenie uczuć od seksu. Jest to najczęstszy problem, który rodzi się pomiędzy dwójką ludzi. Faktem jest to, że człowiek z czasem dojrzewa i zaczyna myśleć o pewnej stabilizacji i założeniu rodziny z odpowiednim partnerem. W przypadku tej relacji nie powinniśmy na to liczyć. Największym problemem staje się tutaj zbytnie zaangażowanie jednej ze stron, a często przyznanie się do skrywanych uczuć kończy się nie tylko zakończeniem układu, ale również problemami w przyjaźni.

Jednak układ ten ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie, w przypadku, gdy jesteśmy z kimś innym w stałym związku i chcemy stworzyć coś ważnego, z uwagi na to, że długo tkwiliśmy w wyżej opisywanej relacji, może być nam trudno w odnalezieniu się w sytuacji. W relacji, która skupia się głównie na seksie, nie możemy zbytnio polegać na naszym partnerze, ufać mu w 100% czy dzielić się problemami, zatem tak trudne staje się zaufanie naszym prawdziwym, życiowym partnerom.

Zalety przyjaciół z korzyściami

Układ ten ma jednak sporo zalet. Otóż, aby układ ten miał sens i przynosił odpowiednie efekty, należy przestrzegać wyżej wymienionych zasad. Wiadome jest to, że nie każdy jest gotowy na ustatkowanie się i posiadanie partnera na dłużej. Relacja ta, jest właśnie dla takich osób. Jej główna zaletą jest możliwość kontaktu fizycznego z naszym przyjacielem, bez zbędnych obaw o złamanie drugiej osobie serca. Dużym plusem tego układu jest fakt, że nie trzeba dochowywać partnerowi dozgonnej wierności.

Tak naprawdę, możemy pozwolić sobie na ,,mały skok w bok”, oczywiście z zachowaniem ostrożności i po odpowiednim zabezpieczeniu się. Totalny luz to kolejna zaleta. Nie należy martwić się swoimi kompleksami. Partner jest naszym przyjacielem, z którym tylko sypiamy. Nie jest to poważny związek, w którym chcemy wyglądać zawsze zadowalająco. Zrelaksujmy się i nie myślmy o tym, co jest w naszym wyglądzie nie tak. Współżyjąc z osobą w taki układzie, możemy mieć również poczucie bezpieczeństwa. Nie jest to bowiem seks z obcą osobą, ale z długo znanym znajomym, a może nawet przyjacielem.

Jak najczęściej kończy się relacja fwb?

Najczęściej taki układ kończy się zwykłym rozejściem dwóch stron. W większości przypadków, kończy się on po kilku miesiącach z różnych powodów. Jednym z nich może być pojawienie się uczuć u jednej ze stron. Taka relacja nie ma już przyszłości, bowiem przyniesie tylko niepotrzebne rozczarowania, więc najlepiej zakończyć ją jak najszybciej. Przyczyną rozstania może być najzwyczajniej w świecie znudzenie się sobą. Seks może nas po prostu znudzić i planujemy poznanie kogoś nowego, być może na stałe. Naukowcy potwierdzili, że raptem niecałe 10 % takich relacji kończy się zbudowaniem prawdziwego związku, opartego na miłości. Oczywiście, kończąc relację, chcemy, aby nasza przyjaźń została. Jednak w przypadku zakochania się jednej ze stron, najczęściej zakończenie relacji fwb, skutkuje rozstaniem się dwóch przyjaciół.

Jeśli decydujemy się na relację, której głównym celem jest uprawianie seksu, musimy mieć na uwadze fakt, w jaki sposób może się ona skończyć. Należy nauczyć się kontrolować swoje uczucia, aby nie wynikły z tego żadne problemy. Gdy uważamy, że relacja friends with benefits jest dla nas, pamiętajmy, aby znaleźć odpowiednią do tego osobę, by czuć się razem bezpiecznie i komfortowo.

źródło: dziendobry tvn

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close