Lis tybetański: bohater memów i drapieżnik stepów Tybetu

Lis tybetański(Vulpes ferrilata) to bohater memów, najpoważniejsze zwierze na świecie oraz postać(razem z świstakiem) z najlepszego zdjęcia dzikiej przyrody 2019 roku( Wildlife Photographer of the Year – Yongqing Bao). Oczywiście jest to też odmiana lisa, z tymże jest to odmiana endemiczna co oznacza, że jest unikatowy dla danego regionu.

Występowanie

https://imgur.com/gallery/Mw3kH/comment/974999069

Lisy tybetańskie zamieszkują w Indiach, Chinach, Bhutanie i Nepalu, a konkretnie na wyżynie tybetańskiej i wyżynie Ladakh. Tybetańskie lisy  zamieszkują jałowe zbocza i koryta rzek. Wydają się preferować obszary skaliste lub zarośnięte na dużych wysokościach tybetańskich gór. Te dziwne zwierzęta żyją w wykopanych norach lub norach pod skałami lub w szczelinach stosów głazów. W opracowaniach brakuje informacji odnośnie wielkości populacji tego ssaka.

Jak wygląda Lis Tybetański

Źródło: observationdeck.kinja.com

Lis tybetański to bardzo niezwykły gatunek lisa. Ma długość ciała od 50 do 70 cm, długość ogona od 29 do 40 cm i ważą od 3 do 6 kg. Ich grube futro ma żółtawy, czarny, brązowy lub szary kolor z jasnym spodem. Mają szeroką, kwadratową głowę i małe, trójkątne uszy. Posiadają płowy pasek na grzbiecie i biały na ogonie, kufie i brzuchu.

Co jedzą

Najlepsze zdjęcie dzikiej przyrody roku 2019
Wildlife Photographer of the Year.
fot. Yongqing Bao

Tybetańskie lisy piaskowe żywią się głównie szczekuszkami, ale jedzą także gryzonie, króliki, zające, świstaki, jaszczurki, ptaki lądowe, owady, padlinę i owoce.

Zachowanie

fot. reurinkjan / flikr

Tybetańskie lisy nie są zbyt terytorialne. Często widać, że kilka par mieszka w bliskim sąsiedztwie i dzieli tereny łowieckie. Samiec i samica polują razem, dzieląc się jedzeniem, które uda im się złapać. Rzadko widuje się, jak marnują żywność, pochłaniając prawie całą ofiarę. Jeśli czują się zagrożone, uciekają do swoich nor.

Rozmnażanie

Źródło:@thalestral / twitter

Te niezwykłe lisy są monogamistami i łączą się w pary na całe życie. Okres godowy przypada na przełom lutego i marca i po okresie 50-60 dniowej ciąży lisy tybetańskie rodzą miot 3-6 młodych. Potomstwo nie opuszcza nory przez kilka tygodni, ale szybko się rozwija i w ciągu 8-10 miesięcy jest dojrzałe seksualnie. Oboje rodzice są zaangażowani w opiekę nad dziećmi. Lis tybetański może żyć od 8 do 10 lat. 

Naturalni wrogowie

Jedynymi znanymi drapieżnikami tego gatunku są ludzie, którzy często łapią i zabijają te lisy na futro. W Tybecie i Nepalu przemysł futrzany jest silnie rozwinięty a futro lisa tybetańskiego, zwykle przerabia się na czapki. Futro jest cenione za to ze względu na jego wielką zdolność do ochrony noszącego przed wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Znaczenie lisów tybetańskich

Lisy tybetańskie odgrywają znaczącą rolę w kontrolowaniu populacji gryzoni i małych zwierząt.

Lis tybetański: Ochrona gatunku

Vulpes ferrilata był wcześniej (1996) na czerwonej liście IUCN jako gatunek dzikiej przyrody o niższym ryzyku (najmniejszej troski), ale obecnie nie jest na liście.

Exit mobile version