Dziwne zwierzęta czyli takie, które wyglądają lub zachowują się inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni są wszędzie dookoła nas. Na świecie jest około 8,7 miliona gatunków, w tym 1 -2 milionów to zwierzęta. Według badań 86% gatunków lądowych i 91% gatunków wodnych jeszcze nie odkryliśmy. Zatem, nic dziwnego że jeżeli odkryjemy takie zwierzę, którego nie znamy to wydaje nam się ono dziwne. Poniżej 16 dziwne zwierzęta świata, które wydały mi się ciekawe.
Spis treści:
1. Aj-Aj, Palczak madagaskarski
Aj Aj to gatunek małpiatki wielkości kota, który występuje wyłącznie na Madagaskarze. Palczak spędza życie w lesie i unika schodzenia na ziemię. Cechą charakterystyczną jest jego cienki, długi środkowy palec z pazurem, który służy mu do opukiwania pni w poszukiwaniu jedzenia. Aj aj jest spokrewniony z szympansami, małpami i ludźmi lecz mimo tego pokrewieństwa przez mieszkańców Madagaskaru jest uważany za przynoszącego pecha. Z tego powodu jest zabijany, co w połączeniu z utratą siedlisk powoduje że jest to gatunek zagrożony.
2. Dziwne zwierzęta: Golec piaskowy
Golec piaskowy gatunek gryzonia z rodziny kretoszczurów. Jest to to samo zwierzę, które znamy z gry Fallout pod nazwą molerat. Golec żyje na terenach pustynnych w Afryce Wschodniej. Gryzonie te żyją w społecznościach podobnych do społeczności wielu owadów. Kilkadziesiąt lub kilkaset moleratów mieszka razem w koloniach prowadzonych przez królową. Podobnie jak w przypadku niektórych gatunków owadów, królowa jest jedyną samicą, która rodzi młode. Golec piaskowy prawie nigdy nie wychodzi na powierzchnię. Żywi się korzeniami i bulwami roślin. Prawie zupełnie pozbawiony owłosienia i ślepy. Golce piaskowe mają potężne siekacze do kopania w ziemi, a ich skóra nie zawiera neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odczuwanie bólu np. podczas przeciskania się przez podziemne korytarze.
3. Blob – Psychrolutes marcidus
Blob to gatunek ryby skorpenokształtnej, zamieszkującej głębiny u wybrzeży Australii i Tasmanii. Charakterystyczną cechą tej ryby jest „obwisły” wygląd, stąd jest angielska nazwa – blobfish – blob oznacza bezkształtną masę, taką kluchę. Co ciekawe w środowisku naturalnym ryba ta wygląda zupełnie inaczej. Chodzi tutaj o ciśnienie jakie panuje na głębokościach w jakich występuje, po złowieniu jej ciało ulega szybkiej dekompresji i stąd ten galaretowaty wygląd.
4. Peniso-wąż , Płazowiec bezpłucny
Jeżeli wyobrazić sobie najdziwniejsze zwierzęta świata, to penisowąż jest z pewnością w pierwszej dziesiątce. Penisowąż wbrew potocznej nazwie nie jest ani wężem, ani penisem :). Tak naprawdę płazowiec bezpłucny jest beznogim płazem(podobnie jak padalec). Wyglądem przypomina skrzyżowanie węża z dżdżownicą i penisem. Co ciekawe gatunek ten w ogóle nie ma płuc. Atretochoana eiselti został odkryty pod koniec 1800 roku, a w 2011 odkryli go ponownie inżynierowie pracujący przy budowie tamy w Brazylii.
5. Tenrekowiec pręgowany
Terenkowiec to gatunek ssaka owadożernego, który przypomina skrzyżowanie jeża i ryjówki. Jest to kolejne dziwne zwierzę, które występuje wyłącznie na terenie Madagaskaru. Ma ciekawe ubarwienie i wygląd. Żywi się głównie dżdżownicami oraz owadami.
6. Czerwono-ustna ryba, Ogcocephalus darwini
Dziwne zwierzęta mają w swoich szeregach rybę z make up’em. Jest to ryba denna, która występuje wyłącznie w okolicach wyspy Galapagos na głębokościach od 3 do 76 metrów lub w obrębie raf koralowych na głębokościach 120 metrów. Co ciekawe mimo że to ryba, to nie pływa zbyt dobrze. Używa wysoce przystosowanych płetw piersiowych do „chodzenia” po dnie oceanu.
7. Wenezuelska ćma pudel
Wenezuelski ćma pudla to ćma sfotografowana w 2009 roku przez dr Arthura Ankera z Biszkeku Kirgistanu w regionie Gran Sabana w Wenezueli. Eksperci zgadzają się, że najprawdopodobniej należy do rodzaju Lepidopteran Artace, ale jedno istniejące zdjęcie nie pokazuje wystarczających szczegółów, aby stwierdzić, czy należy do opisanego gatunku, czy nowego do nauki.
8. Moloch straszliwy
Jest to gatunek niewielkiej jaszczurki, zamieszkujący zachodnioaustralijskie pustynie. Jej ciało pokrywają sterczące pionowe łuski oraz pomarańczowo-brunatne plamy, co nadaje jej groźny wygląd. żywi się mrówkami i osiąga rozmiary do 22 cm. Jaszczurka ta żyje wyłącznie na pustyni i potrafi całymi tygodniami obejść się bez wody – para wodna skraplająca się na jej kolcach u spływa wprost do jej pyszczka. Po angielsku jej nazwa to Thorny Dragon czyli cierniowy smok.
9. Scotoplanes, świnia morska
Scotoplanes żyje przy dnie oceanu, szczególnie w równinie abisalnej Atlantyku, Pacyfiku(skąd wzięła się nazwa Pacyfik?) i oceanu Indyjskiego na głębokościach od 1200 do 5000 metrów. Nazwa świnia morska pochodzi od nazewnictwa w języku angielskim, u nas świnka morska to zupełnie co innego, a sam Scotoplanes to rodzaj strzykwy. Świnia morska filtruje pożywienie z mułu oceanicznego.
10. Ryba Paku
Ryba Paku to nazwa odnosząca się do kilku gatunków wszystkożernych południowoamerykańskich ryb słodkowodnych spokrewnionych z piranią. Paku zamieszkują rzeki, jeziora, tereny zalewowe i zalane lasy w dorzeczach Amazonki, Orinoko, São Francisco i Río de la Plata, a także rzeki w Gujanie. To co je odróżnia na pierwszy rzut oka od piranii, to zęby. Piranie mają spiczaste, ostre jak brzytwa zęby, podczas gdy paku mają kwadratowe, prostsze zęby, które są niesamowicie podobne do ludzkich zębów. Trudno uwierzyć, że te zęby mogą być tak podobne do ludzkich. Paku, w przeciwieństwie do piranii jest wegetarianinem, jest za to większa niż pirania, bo może osiągnąć rozmiar do ok 1 metra i wagę 40 kilogramów.
11. “Rekin Goblin”- Mitsukurina
Mitsukurina, inaczej rekin chochlik , rekin Owstona to rekin głębinowy z charakterystycznym kształtem głowy, różowym kolorem i wysuwanymi szczękami. Mitsukurina owstoni występuje w głębinach morskich, poniżej głębokości 200 m. Zasięg występowania obejmuje Pacyfik od Australii po Zatokę Meksykańską Oceanu Atlantyckiego, jednak najlepiej znany jest z rejonu Japonii, gdzie został odkryty dla nauki w 1898 roku. Widziane głównie u wybrzeży Japonii, zostały nazwane ze względu na podobieństwo do mitycznych goblinów pojawiających się w japońskim folklorze. Mitsukuriny odżywiają się głowonogami, skorupiakami i rybami.
12. Glaucus Atlanticus – niebieski smok
Niebieski smok, jaskółka morska, błękitny anioł to drapieżny gatunek jadowitego morskiego ślimaka tyłoskrzelnego, występującego w wodach umiarkowanych i tropikalnych. Gatunek ten można spotkać w wodach pelagialnych u wybrzeży europejskich, RPA, oraz na wschodnich wodach oblewających Mozambik i Australię. Osiąga długość od 0,5 cm do 3 cm. Jego ciało jest spłaszczone i zwęża się ku tyłowi. Posiada sześć kończyn. Jego charakterystyczną cechą jest pływanie „głową w dół”, przy wykorzystaniu gazu w swoim żołądku.
13. Pampasowiec grzywiasty
Wilk grzywiasty to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych i jej największy przedstawiciel w Ameryce Południowej. Zamieszkuje południową Brazylię, Paragwaj i Boliwię oraz niewielkie obszary Argentyny. Wilk grzywiasty wywodzi swoją nazwę od charakterystycznej grzywy na szyi, która stoi wyprostowana, gdy wyczuwa niebezpieczeństwo. Jego ciało pokryte jest długimi czerwonawo-brązowymi włosami. Według najnowszych badań genetycznych nie jest blisko spokrewniony z żadnym z pozostałych psowatych. Wydaje się, że jest pozostałością południowoamerykańskiej plejstoceńskiej fauny dużych ssaków.
14. Kiwa hirsuta
Jest to gatunek dziesięcionoga odkryty na głębokości 2228 m w pobliżu komina hydrotermalnego w 2005 w Pacyfiku. Kiwa hirsuta występuje w okolicach Wyspy Wielkanocnej na głębokości ok. 2200 metrów. Nazwa tego skorupiaka pochodzi od imienia bogini morskich stworzeń oraz od tłumaczenia łacińskiego „owłosiony”. Angielska nazwa też jest ciekawa – Yeti Crab.
15. Łuskowiec
Łuskowce są jedynymi ssakami całkowicie pokrytymi łuskami i używają tych łusek, aby uchronić się przed dzikimi drapieżnikami. Jeśli łuskowiec jest zagrożony, natychmiast zwinie się w ciasną kulkę i użyje ostro zakończonych ogonów do obrony. Łuskowce jedzą mrówki, termity i larwy. Ponieważ nie mają zębów, zbierają pokarm lepkimi językami, które czasami mogą osiągać długości większe niż ciało zwierzęcia.
16. Dziwne zwierzęta: Suhak stepowy
Suhak stepowy to gatunek ssaka kopytnego z rodziny wołowatych uznawany za rodzaj antylopy. Jego pierwsze ślady pochodzą ze środkowego plejstocenu. Dawniej suhaki zamieszkiwały stepowe i półpustynne środowiska całej Eurazji. Dziś znacznie rzadsze, występują na stepach Azji Środkowej na terenie Rosji, Mongolii i Chin. Suhaki można rozpoznać dzięki przerośniętym i elastycznym strukturom nosowym zwanym trąbką. Mięsiste zgrubienie pomiędzy nosem a czołem (trąbka) nadaje głowie łukowaty kształt. Podczas letnich migracji nos pomaga osobnikowi filtrować powietrze zanieczyszczone pustynnym piaskiem i stepowym kurzem wzbitymi podczas galopu. Nos ogrzewa też krew zwierzęcia. Zimą omówione struktury ogrzewają mroźne powietrze zanim dotrze ono do płuc. Suhak osiąga do 1,35 m długości oraz 75 cm wysokości i waży ok. 45 kg. Biegnąc, osiąga prędkość nawet do 35 km/h. Na przełomie XIX i XX wieku na skutek polowań gatunek prawie wyginął. Zabijany głównie dla mięsa, skór oraz rogów, z których wytwarzano afrodyzjaki. Od roku 1919 został objęty ochroną.