Geografia

Ferdynand Magellan -Sprawdź czego o nim nie wiesz!

Ferdynand Magellan był portugalskim odkrywcą, który poprowadził pierwszą w historii wyprawę dookoła ziemi. W poszukiwaniu sławy i fortuny wyruszył z Hiszpanii w 1519 r. z flotą pięciu statków, aby odkryć zachodnią drogę morską na Wyspy Korzenne(Indonezja). Podróż była długa i niebezpieczna. Tylko jeden statek wrócił do domu trzy lata później, a jeżeli chodzi o ludzi to jedynie 18 osób z 270 załogi wróciło do domu.

1. Król Portugalii nie zgodził się na wyprawę

Karol V Habsburg
Karol V Habsburg. Źródło: Wikimedia Commons.

Z powodu doniesień o jego czasami nieakceptowalnym zachowaniu z i oskarżeniach o nielegalny handel z Maurami, Magellan wypadł z łaski króla Portugalii Manuela I. Trzy razy król odrzucił propozycję Magellana dotyczącą znalezienia nowej drogi wodnej na Wyspy Korzenne. Wobec tego Magellan przeniósł się do Hiszpanii, gdzie się ożenił i gdzie udało mu się uzyskać akceptację wyprawy u hiszpańskiego króla.

2. Portugalia wysłała statki żeby schwytać Magellana

król Portugalii Manuel I
Król Portugalii Manuel I. Źródło: Wikimedia Commons.

Historyczna wyprawa Magellana wyruszyła 20 września 1519 roku z Sanlucar de Barrameda w Hiszpanii. Król Portugalii Manuel I, który wcześniej próbował zakłócić przygotowania Magellana, nakazał portugalskiemu oddziałowi marynarki ścigać flotę Magellana w nadziei na schwytanie nawigatora, to się jednak nie udało.

3. Załoga więźniów

statek Ferdynanda Magellana - Victoria
Statek Ferdynanda Magellana – Victoria. Źródło: Wikimedia Commons.

Mimo że próbował dostać się na Wyspy Korzenne w imieniu Hiszpanii, jego załoga licząca 270 obejmowała ludzi z innych krajów, takich jak Portugalia, Włochy, Anglia, Niemcy, Grecja i Francja. Duża liczba członków jego załogi składała się z byłych więźniów, ponieważ trudno było znaleźć wystarczającą liczbę ludzi, którzy chcieli służyć pod portugalskim kapitanem.

4. Trasa wyprawy

trasa wyprawy Magellana
Trasa wyprawy Magellana. Źródło: Wikimedia Commons

10 sierpnia 1519 r. Magellan wypłynął z 270 ludźmi i 5 statkami: Trinidad, San Antonio, Wiktorią, Con i Santiago. Z Hiszpanii flota popłynęła do Brazylii, a następnie skierowała się na południe, gdzie czekała przez 5 miesięcy na poprawę pogody. Po czym w ciągu 36 dni przepłynęła przez cieśninę Magellana. Dale udali się przez Pacyfik minęli małą wyspę Puka-Puka, zaraz potem wyspę Flint i zatrzymali się dopiero na wyspie Guam(6 marca 1521 roku). 28 marca wylądowali na filipinach, gdzie na wyspie Mactan Magellan poległ w boju. Był to koniec podróży dla Magellana ale nie dla jego  ludzi, którzy na statku Victoria minęli przylądek dobrej nadziei i 6 września 1522 dotarli do Hiszpanii.

5. Cieśnina Magellana

cieśnina magellana
Cieśnina Magellana / Wikimedia Commons

Po miesiącu od wypłynięcia z Hiszpanii Ferdynand Magellan dotarł do Ameryki Południowej i skierował się na południe szukając cieśniny, która pozwoli mu kontynuować wyprawę. Trwało to długo bo spędził aż 5 miesięcy w Puerto San Julián czekając aż uspokoją się wody. 21 października 1520 r. Magellan w końcu wszedł w cieśninę, której szukał i która obecnie nosi jego imię. Podróż przez cieśninę była trudna, a wielu żeglarzy nie ufało kapitanowi. Jeden ze statków zdezerterował i zawrócił do hiszpanii, a statek który został wysłany na zwiady rozbił się. W tym momencie tylko trzy z pięciu oryginalnych statków pozostały we flocie Magellana.

6. Bunt

Ferdynand Magellan - pomnik w Chile
pomnik Ferdynanda Magellana w Chile

Na 3 z pięciu statków wybuchł bunt. Magellan działał zdecydowanie. Zabił jednego z kapitanów odzyskując jego statek, drugiego zmusił do poddania się, trzeci skapitulował chwilę później.

7. Magellan wymyślił nazwę „Pacyfik”

Pacyfik mapa
Mapa Pacyfiku z 1589. Źródło: libweb5.princeton.edu

Nazwa Ocean Spokojny / Pacyfik  została wymyślona przez Magellana. Po 38 dniach spędzonych na cieśninie (Magellana) flota ostatecznie pojawiła się na Oceanie Spokojnym w listopadzie 1520 roku. Magellan nazwał go Mar Pacifico, co po portugalsku oznacza “spokojne morze”, ponieważ jego wody wydawały się spokojne w porównaniu z trudnymi wodami cieśniny.

8. śmierć

śmierć ferdynanda Magellana
Śmierć Ferdynanda Magellana. Źródło: Andrey Samsonov / Flikr

Po dotarciu na Filipiny Magellana postanowił nawrócić tubylców na chrześcijaństwo, co częściowo się udało. Niestety rozłam religijny doprowadził do walk, a Magellan został poproszony przez konwertytów, żeby dołączył do walki. Ferdynand MAgellan zgodził się i dowodził jednym z ataków, sądził że jego europejska broń zapewni mu przewagę. Decyzję tę przypłacił życiem, bo nie przeżył tego ataku, ginąc od zatrutej strzały 27 kwietnia 1521 roku.

9. Zanim został kapitanem służył w armii

żołnierz
źródło: Wikimedia Commons

Magellan po raz pierwszy zasmakował życia morskiego, kiedy dołączył do portugalskiej marynarki wojennej, udając się do Indii w wieku 25 lat. Magellan walczył w wielu kluczowych konfliktach morskich. Brał udział w kilku bitwach.Uczestniczył w portugalskim podboju Malakki przez słynnego generała Afonso de Albuquerque.

10. Krater na marsie i dwa na księżycu noszą jego imię

krater Ferdynanda Magellana
Krater im Ferdynanda Magellana na Marsie. Źródło: wikimedia Commons

Magellan był niewątpliwie jednym z największych europejskich żeglarzy swoich czasów, którego przełomowa podróż przyczyniła się ogromnie do Wieku Eksploracji. Wiele rzeczy nosi teraz jego imię, w tym dwie najbliższe galaktyki, które zaobserwowano podczas jego wyprawy; dwa kratery na Księżycu i jeden na Marsie; wagon kolejowy, który służył jako prezydencki wagon kolejowy w USA; i statek kosmiczny wystrzelony przez NASA w 1989 roku.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button