Geografia

Skandynawia – Top 10 ciekawostek i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania

Skandynawia to region geograficzny i kulturowy do którego zaliczają się Dania, Norwegia i Szwecja. Niektórzy zaliczają do Skandynawii jeszcze Finlandię i Islandię ze względu na podobieństwo kulturowe i językowe(w przypadku Islandii). Dyskusja na ten temat trwa, natomiast w tym artykule opisujemy tylko ciekawostki dotyczące Szwecji, Norwegii i Danii. Istnieje jeszcze pojęcie krajów nordyckich do których bezsprzecznie można zaliczyć wszystkie wyżej wymienione kraje.

1. Termin Skandynawia

mapa skandynawii
Mapa Skandynawii – Olaus Magnus (1490-1557). Źródło: why.is

Nazwa Skandynawia pierwotnie odnosiła się do dawnego duńskiego, a obecnie szwedzkiego regionu Scania. Jako nazwa pewnej grupy kulturowej  termin zaczął funkcjonować dopiero w XVIII wieku. W 1839 roku Hans Christian Andersen napisał „Jestem Skandynawem” po wizycie w Szwecji. 

2. Unia Kalmarska

flaga unii kalmarskiej
flaga unii kalmarskiej / wikimedia commons

Wszystkie trzy kraje były kiedyś w unii personalnej tzw. unii kalmarskiej. Unia Kalmarska prowadziła została zawarta w 1397 r. i trwała do  1523 r. Dania, Norwegia i Szwecja zachowały odrębną tożsamość w sprawach krajowych, ale politykę zagraniczną i gospodarczą kierował jeden monarcha.

3. Skandynawia to miejsce wielu wynalazków

skandynawskie wynalazki: zamek błyskawiczny

Szwecja: stopnie Celsjusza, współczesne pasy bezpieczeństwa, klucz nastawny(szwed), rozrusznik serca, zamek błyskawiczny, dynamit, lodówka, karton na mleko

Norwegia: spray, spinacz do papieru, granat, kontrast do RTG, nawozy mineralne, butelki zwrotne

Dania: google maps, insulina, bateria, bluetooth, głośnik

4. Sporo znanych marek pochodzi ze Skandynawii

ikea

Szwecja: H&M, Ikea, Spotify, Electrolux, Abloy, Skanska, Volvo, Absolut Vodka, Husqvarna, Oriflame, Saab, stena Line

Norwegia: Jøtul, Statoil, happy socks, Helly Hansen, przeglądarka Opera,

Dania: Lego, Arla Foods, Carlsberg, Ecco, Issuu, Jysk, Maersk, Velux, Lurpark

5. Najszczęśliwsze kraje na ziemi

najszczęśliwsze kraje
Fragment z badania szczęśliwości krajów

Zgodnie z badaniem World Happiness Report 2019 wszystkie kraje skandynawskie znajdują się w pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajów na ziemi. Dania zajęła drugie miejsce, norwegia trzecie, a Szwecja siódme.

6. Wysokie podatki

Skandynawia - podatki
Źródło: taxfoundation.org

Szwecja, Dania i Norwegia mają jedne z najwyższych podatków na świecie. Jeżeli chodzi o podatek VAT jest to z grubsza  25% plasuje kraje skandynawskie w pierwszej szóstce w rankingu wysokości podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy również jest wysoki, Dania zajmuje zaszczytne 6 miejsce, Szwecja 1 miejsce, tylko Norwegia jest nieco z tyłu zajmując miejsce 38.

7. Skandynawowie uwielbiają lukrecję

cukierki z lukrecją
cukierki z lukrecją

Lukrecja to roślina z której korzeni wyrabia się rodzaj specyficznej przyprawy, którą Szwedzi, Duńczycy i Norwegowie dodają do słodyczy. Charakterystyczne czarne cukierki, to właśnie cukierki z lukrecją, można kupić również czekoladę z jej dodatkiem. Smak jest specyficzny – słono-gorzki. Niektórzy go uwielbiają, a niektórzy nienawidzą.

8. Szwecja, Dania i Norwegia są monarchiami

Duńska rodzina królewska
Duńska rodzina królewska

Kraje skandynawskie są trzema z dwunastu krajów w Europie, które posiadają ustrój zwany monarchią konstytucyjną. Rola króla lub królowej  jest symboliczna. Monarcha reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej, podczas gdy rzeczywiste podejmowanie decyzji politycznych leży w rękach wybranej władzy ustawodawczej i rządu kierowanego przez premiera.

9. Czy Skandynawowie rozumieją swoje języki nawzajem

języki skandynawskie
Źródło: Babbel Magazine / Victoria Fernandez.

Duński, szwedzki i norweski są bardzo podobne i powszechnie uważa się, że ludzie ze wszystkich trzech krajów potrafią czytać pozostałe języki. Zrozumienie języka mówionego może jednak przysporzyć większych trudności, szczególnie dla Szwedów i Norwegów, którzy mieli niewielki kontakt z językiem duńskim – Szwedzi mówią, że Duńczycy brzmią, jakby rozmawiali z ziemniakiem w ustach.

10. Używają sztućców do jedzenia kanapek

Smorrebrod
Duńskie Smorrebrod. Fot. Alex Berger/flikr

Smörgås w Szwecji, smørrebrød w Danii i  smørbrød w Norwegii to pojedyncza kanapka z ciemnego chleba z dodatkami na górze(czyli jak u nas), dodatków może być sporo. Być może właśnie dlatego Skandynawowie jedzą je nożem i widelcem(co za amatorszczyzna).

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button