34 gry planszowe dla dzieci ranking 2022

Przedstawiamy ranking gier planszowych dla dzieci, mamy nadzieję, że pomoże on wybrać najciekawsze, mądre i po prostu fajne gry dla dzieci. Wspólne granie jest po prostu fajne, ale także edukuje i uczy zachowania fair play i pokazuje, że można także spędzać wspólnie czas bez komputera, smartfonu czy telewizora i jest to po prostu świetne spędzanie wolnego czasu z dziećmi.

Gry planszowe dla dzieci od 3 lat

Na jagody

Ranking gier planszowych

Na jagody! to pierwsza gra planszowa dla maluchów, ich przyjaciół oraz rodziców. Mieszkańcy lasu wrócili właśnie z jagodobrania. Ten, który jako pierwszy dotrze do chatki królika z koszykiem pełnym jagód – zwycięża. W nagrodę, na zwycięzcę czeka świeżo upieczone ciasto jagodowe.

Nawlekaj nie czekaj

nawlekaj nie czekaj

Jest to gra familijna – zręcznościowa i pamięciowa, losuje się karty na których widnieje konkretny układ kolorystyczny kulek, które trzeba w jak najszybszym czasie nawlec na sznurek dokładnie w takim układzie jak pokazany na karcie.

Nogi stonogi

nogi stonogi

Gra uczy liczenia i rozpoznawania podstawowych kolorów. Rzucając kolorowymi kostkami gracze starają się zdobyć jak najwięcej butów dla swoich stonóg. Urocza, przyjazna oprawa graficzna i wciągająca fabuła sprawiają, że dziecko nawet nie zauważa, że uczy się dodawania i odejmowania dobrze się przy tym bawiąc!

Tres

tres

Jest to odpowiednik gry w kółko i krzyżyk, natomiast tutaj rozgrywka nie odbywa się na papierze, a w postaci drewnianych trójwymiarowych elementów, które się układa. Poza aspektami strategicznymi, trenujemy jeszcze zdolności manualne.

Gry planszowe dla dzieci od 4 lat

Dzieci z Carcassonne

dzieci z carcassonne
gra planszowa carcassonne – wersja dla dzieci

Jest to wersja dziecięca bardzo popularnej gry planszowej Carcassonne. W stosunku do wersji dla dorosłych gra została uproszczona na tyle, że grać w nią mogą już czterolatki. Gra polega na łapaniu zwierząt – kury, krowy, owce – i sprowadzaniu ich z powrotem do zagrody. Zwycięzcą zostaje ten, kto jako pierwszy wykorzysta wszystkie posiadane pionki.

Pytaki

pytaki

Pytaki to rodzinna gra planszowa, która umacnia więzi rodzinne, uczy dobrej komunikacji, pozwala lepiej się poznać. Ta gra otrzymała sporo rekomendacji i nagród. W przykładowej rozgrywce losujemy żeton na który jest zadania: rzuć kostką uczuć, powiedz czy często zdarza ci się zrobić taką minię z czego to wynika. Wtedy rzucamy kostką, na ściankach narysowane są buźki np. radość, gniew, zadowolenie itd., a potem opowiadamy o swoich emocjach.

Gry planszowe dla dzieci od 5 lat

Odyseja

W Odysei gracze pełnią rolę odkrywców przemierzających fantazyjną kosmiczną przestrzeń w celu poznania i zbadania nowych, tajemniczych planet. Zasady Odysei nie są skomplikowane i można je łatwo przyswoić, jednak rozgrywka cały czas jest bardzo angażująca i wymaga koncentracji.

Kociaki łobuziaki

Każdy gracz ma planszę przedstawiającą pokój pełen zabawek. Po pokojach biegają koty. Im więcej zabawek zainteresuje kota, tym więcej punktów gracz zdobędzie. Pięknie zilustrowana gra z wyjątkowymi elementami: sznurkami i specjalnymi planszami. 

Lisek urwisek i Listonosz

lisek urwisek i listonosz

Dwie gry planszowe typu wyścig. W pierwszej wcielamy się w postać listonosza, którego zadaniem jest bezpieczne dostarczenie listów do skrzynki pocztowej. Na drodze spotkamy mnóstwo
przeszkód i musimy być czujni, żeby ktoś niepostrzeżenie nie ukradł naszych listów. W drugiej grze spotykamy się z sympatycznym Liskiem Urwiskiem który bardzo lubi robić sobie żarty. Naszym zadaniem jest dotrzeć jak najszybciej do mety nie dając się nabrać liskowi.

Pędzące żółwie

pędzące żółwie

Gra Pędzące żółwie to wyścig żółwi do sałaty, którą pewnie żółwie uwielbiają. Żółwie przeskakują z kamienia na kamień, aż dotrą do swojego przysmaku. Każdy gracz losuje karty, na których ma ruchy, które może wykonać – od prostego przesunięcia się do porzodu, poprzez cownięcie rywala, aż do wskoczenia na plecy innemu żółwiowi, a co najciekawsze przez całą rozgrywkę nie wiemy kto jest którym żółwiem. dobra zabawa murowana, nawet dla dorosłych.

Było sobie życie

było sobie życie

Jest to właściwie seria gier, świetna sprawa, zwłaszcza jeżeli ktoś oglądał bajki. Jest to gra edukacyjna – można się sporo dowiedzieć o własnym organizmie, w grze trzeba zbierać lekarstwa, leukocyty, globinki i odpowiadać na pytania (łatwe lub trudne) za które otrzymuje się właśnie globinki.

Dobble

dobble

Jest to znana, prosta (ale wcale nie łatwa) gra na spostrzegawczość i refleks w którą można grać w kilka osób. Jest to jedna z tych gier, które szybko uświadomią Wam, że Wasze dzieci są w nią lepsze 🙂 Rozrywka polega to na tym, że z kupki kart odkrywa się tę, która jest na wierzchu, trzeba przyjrzeć się symbolom , które się na nią znajdują i odszukać w swoich kartach taką która również ma ten symbol, a dodatkowo trzeba to wykonać szybciej niż przeciwnicy. Wydaje się proste ale wcale takie nie jest.

Gry planszowe dla dzieci od 6 lat

Story cubes

story cubes

Gra rozwija kreatywność, wzbogaca słownictwo, a polega na tym, że układamy opowieść z 9 wylosowanymi przez kostkę elementami. W te grze nie ma złych odpowiedz!

Super Farmer

super farmer
Niektóre gry bardzo podobają się dzieciom, dorosłym niekoniecznie.

Dzieciaci uwielbiają tę grę, ja nie specjalnie, bo to gra losowa i o wszystkim decyduje szczęście w rzucie kostką. Mimo wszystko, jest wesoło i dużo emocji.

Wybuchowa mieszanka

wybuchowa mieszanka
Gry Rebel: Wybuchowa mieszanka

Gra „Wybuchowa Mieszanka” to gra „w kulki”, w której trzeba rozważnie planować swoje ruchy oraz z namysłem wybierać mikstury, które będziemy warzyć tak, aby uzbierać jak najwięcej punktów zwycięstwa.

Obłędny rycerz

Gracze muszą przejść 20 poziomów, aby wygrać. Aby tego dokonać, gracze muszą przechylać pudełko za pomocą specjalnych dźwigni, aby w ten sposób poruszać rycerzem. Każdy poziom to inna trasa, którą musi przejść rycerz i na której znajdują się najróżniejsze przeszkody, takie jak dziury, płoty czy łuki.

Dolina królików

dolina królików

„Dolina królików” to gra planszowa dla całej rodziny (nie tylko rodziny królików), która wymaga umiejętnego planowania i obserwowania ruchów rywali. Podczas rozgrywki gracze muszą utworzyć królicze rodziny zgodnie z obowiązującymi zasadami i realizując przy tym zadania z kart misji. Trzeba jednak pamiętać, że grę wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów, a nie ta, która utworzy największą rodzinę!

Molkky

molkky

W zasadzie jest to gra plenerowa, a nie planszowa, ale jest na tyle fajna, że warto o niej wspomnieć. Nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Gdzieś na trawie układa się drewniane paliki z punktami, a potem rzuca kawałkiem drewienka tak aby strącić taki klocek z określoną ilością punktów. Ale uwaga, jak strąci się więcej klocków – wtedy liczy się suma klocków, a nie suma punktów. Gra zapewnia dużo emocji i świetną zabawę.

Cud Miód

granna cud miód

W grze „CUD-MIÓD” gracze wcielają się w pszczoły zbierające nektar z kwitnących kwiatów. Uważnie obserwujcie odkrywane kafelki i starajcie się zapamiętać, gdzie znajdują się kwiatki, które niebawem zakwitną. Uważajcie na  różne zagrożenia, które czyhają na pszczoły!

Gry planszowe dla dzieci od 7 lat

Banda stworów

banda stworów

Ciekawa wariacja na temat kalambur – dzięki temu jest to świetna propozycja nawet dla dużych grup. Poza rozgrywką podstawową gra oferuje kilka różnych wariantów – również dla maluszków. W Polsce gra zdobyła wyróżnienie w konkursie Zabawka Roku oraz główną nagrodę w plebiscycie Świat Przyjazny Dziecku.

Emocje

gry planszowe dla dzieci ranking 2021 : kukuryku emocje

Porozmawiajmy sobie o emocjach. Tak na wesoło, ale też na poważnie. Złość, radość, niepokój, gniew, smutek, miłość… To one nami rządzą. Czasami potrafimy je ujarzmić, a czasami dajemy się im ponieść. Ważne, abyśmy je poznali i umieli o nich rozmawiać. Może dzięki temu uda się kiedyś wyjść z trudnej życiowej sytuacji. Gra EMOCJE to świetna pomoc w poznaniu siebie i swojego otoczenia. Trochę zabawy i trochę… psychologii dla każdego, dla dziecka i dorosłego, spore walory edukacyjne.

Detektyw Lupka – Wielki przekręt

detektyw lupka - woelki przekręt

Detektyw Lupka znów na tropie! Tym razem musimy pomóc Detektywowi w wielkiej aferze przemytniczej, w której łupem padły kosztowności i dzieła sztuki! Wykaż się sprytem prawdziwego detektywa. Gra rozwija umiejętność dedukcji i logicznego myślenia. Dwie opcje gry oraz zmienna mechanika, pozwala na nowo cieszyć się kolejną rozgrywką.

Karak

W grze Karak każdy gracz prowadzi przez labirynt, znajdujący się w podziemiach tytułowego zamku, jednego z sześciu śmiałków. Kafelek po kafelku, gracze odkrywają labirynt, spotykają w nim potwory, z którymi muszą walczyć, zdobywają wyposażenie i zaklęcia, które mogą wykorzystać do tego, aby stać się silniejszymi, a przede wszystkim zbierają skarby, których znalezienie zapewni im bogactwo. Zwycięzcą, a zarazem prawdziwym czempionem Karaku, zostaje gracz posiadający najwięcej skarbów. 

Scrabble

scrabble
Scrabble edycja polska

To oczywiście klasyka (polska wersja „mattel scrabble original”). Gra dobra dla dużych i małych, bardzo popularna gra, rozwija i bawi, tylko żona chyba oszukuje, bo jeszcze nigdy w nią nie wygrałem.

Gry planszowe dla dzieci od 8 lat

Wirus

Ranking gier planszowych dla dzieci: wirus

Waszym zadaniem będzie stawienie czoła epidemii i rywalizowanie o to, komu pierwszemu uda się zwalczyć wirusy, a do tego uratować świat przed pandemią. Będziecie musieli zbudować ludzkie ciało, jednocześnie bronić je przed zainfekowaniem, zniszczeniem lub kradzieżą organów przez zarażonych przeciwników. Szykujcie się zatem do walki. Zbierajcie siły i układajcie plan w głowie jak zwyciężyć. Wszystkie chwyty dozwolone.

DIXIT

DIXIT

Gry planszowe dla dzieci powinny być pełne takich gier jak Dixit. Jest to fantastyczna gra zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pobudza wyobraźnię, uczy współpracy, uczy przewidywania oraz zrozumienia drugiego człowieka. W Dixit gra się parami, rozgrywka polega na tym, żeby odgadnąć skojarzenie partnera, nie jest to proste, bo przeciwnicy wybierają takie karty, żeby nam to utrudnić. Dodatkowo na kartach są piękne ilustracje Marie Cardouat.

Wsiąść do pociągu: Europa

wsiąść do pociągu Europa

W grze mogą brać udział od 2 do 5 osób, uczestnicy zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i realizować połączenia kolejowe między miastami Europy. Wsiąść do pociągu dostępna jest także w innych wersjach: USA, Polska, Pierwsza podróż.

Rummikub

rummikub

Kolejna bardzo znana gra, zasady oparte na karcianej grze w remika. Gra bardzo rozwijająca, trzeba być spostrzegawczym, mieć dobrą pamięć, zdolności myślenia strategicznego i myślenia abstrakcyjnego.

Takenoko

rebel takenoko

Japoński cesarz powierzył ludziom ze swojego dworu (graczom) trudne zadanie zadbania o zwierzaka i przygotowanie dla niego ogrodu bambusowego. Gracze będą pielęgnować pola uprawne, nawadniać je i uprawiać na nich jeden z trzech rodzajów bambusa (zielony, żółty i różowy) przy pomocy cesarskiego ogrodnika. Swą rolę odegra także pogoda, od słonecznych dni, po pory monsunowe.

Gry planszowe dla dzieci od 10 lat

Wyprawa do Eldorado

wyprawa do eldorado

Proste zasady, wielkie emocje! Celem gry jest jak najszybsze dotarcie do legendarnego miasta El Dorado. Zorganizuj ekspedycję i udaj się w podróż przez dżunglę. Będziesz potrzebował doświadczonych przewodników i odpowiedniego sprzętu. Zatrudnisz zwiadowcę czy skorzystasz z pomocy tubylców? Wybierzesz podróż statkiem czy wynajmiesz samolot? Bądź szybszy od rywali! Każda rozgrywka wymaga innej strategii.

5 sekund

5 sekund

Kolejna bardzo popularna gra, w której trzeba wykazać się szybkim myśleniem i kojarzeniem, bo na każde wylosowane pytanie mamy 5 sekund czasu na odpowiedź.

Monopoly

monopoly

To oczywiście klasyka, której nie mogło zabraknąć, niektóre gry nigdy nie odejdą do lamusa.

Gry planszowe dla dzieci od 13 lat

Taboo

gry planszowe dla dzieci: taboo
Hasbro Taboo

Jest to gra zbliżona do sprawdzonych, starych kalamburów, z tymże w przypadku Taboo, nie pokazujemy zadanego słowa, tylko o nim opowiadamy. Cały trik polega na tym, że nie wolno użyć określonych słów np. dostajemy słowo samochód to nie możemy użyć słów takich jak kierownica, koła, silnik itp.

Brzdęk

brzdęk

Jest to bardzo fajna gra w klimacie fantasy. W Brzdęku wcielamy się w podobnych mu włamywaczy, którzy mimo usilnych prób bezszelestnego przemierzania podziemnych korytarzy, niechybnie rozdrażnią wielkiego, czerwonego smoka…

Pozostałe gry planszowe dla dzieci

Jeżeli nie znalazłeś na liście swojej ulubionej gry spróbuj ją wyszukać tutaj:

Back to top button