Rożne

Wampiry – top 10 faktów. Muahahaha!

Wampiry to mitologiczne istoty, które czyhają nocą, boją się czosnku i piją ludzką krew. Większość ludzi kojarzy wampiry z hrabią Draculą, legendarnym, postacią z powieści Brama Stokera pt. “Dracula”. Ale historia wampirów rozpoczęła się na długo, długo przed narodzinami Stokera.

1. Filmy i książki o wampirach

dracula
Okładka książki „Dracula”

Do końca  koniec XX wieku powstało ponad 300 filmów o wampirach, a ponad 100 z nich występuje Dracula. W ciągu ostatnich 25 Opublikowano ponad 1000 powieści o wampirach.

2. Dracula i Vlad Tepes

Vlad Tepes
Vlad Tepes

Najbardziej znanym wampirem jest oczywiście Dracula Brama Stokera, chociaż  „prawdziwym” Draculą był rumuński książę Vlad Tepes, na bazie którego Bram Stoker wykreował Draculę. Vlad Palownik był podobno bardzo okrutną osobą i lubował się w nabijaniu ludzi na pal, warto zaznaczyć że dla Rumunów jest to bohater narodowy, który bronił ich przed imperium osmańskim. Jeżeli ktoś z was chciałby pojechać do tak zwanego zamku Drakuli, to proszę tam nie jechać- Vald Tepes nigdy tam nie był, są korki, a pod zamkiem jest jarmark i drogie noclegi w okolicy.

3. Pierwsze filmy

nosferatu
Nosferatu

Prawdopodobnie pierwszym film o wampirach jest “Secrets of House No. 5” z 1912 roku. Niemy film pt. “Nosferatu” Murnaua pojawił się niedługo potem, w 1922 roku z genialną rolą Maxa Schrecka(być może to od niego shrek wziął swoją nazwę). Natomiast wizerunek wampira, który pierwszy przychodzi nam do głowy, to kreacja Beli Lugosiego z filmu Dracula.

4. Bela Lugosi

Bela Lugosi
Wizerunek wampira, na zdjęciu Bela Lugosi, aktor. Źródło: wikimedia commons.

Bela Lugosi, aktor który zagrał w filmie Drakula i z którego wizerunkiem kojarzy nam się wampir chciał i tak też się stało żeby pochowali go w jego stroju hrabiego Draculi.

5. Czosnek

wampir dracula
Kadr z filmu Dracula 1958 / wikimedia commons

Czosnek – postrach wampirów, zawiera naturalny antybiotyk i jest pod ponad 2000 lat uważany za środek ochrony. Żeglarze wierzyli, że ochroni ich przed rozbiciem się, niemieccy górnicy uważali, że chroni przed złymi duchami podziemi, Egipcjanie sądzili że to dar od boga, rzymianie wierzyli że daje odwagę, a w europie środkowej i wschodniej czosnek był tradycyjną bronią przed wampirami.

6. jak się obronić przed wampirem

blade
Kadr z filmu Blade

Najlepszym sposobem radzenia sobie z wampirami jest oczywiście uniemożliwienie im powrotu zza grobu. Dlatego jeszcze kilka wieków temu w Europie dokonywano tego często przez przybijanie do ziemi kołkiem innym sposobem jest zakuwanie w metalową uprząż podejrzanych o to, że mogliby stać się wampirami. Częstą praktyką było też pochowanie zwłok twarzą w dół, aby po zastaniu wampirem ten kopał w złym kierunku. Powszechnie uważa się, że światło słoneczne zabija wampiry, a czosnek to prawdziwy postrach wampirów. Niestety wampirów energetycznych tak nie przepędzimy, a przydało by się 🙂

7.  Porfiria

obrona przed wampirem
Szkielet „wampira”. Fot. Bin im Garten /wikimedia

Jest to zbiór schorzeń, których objawy mogą być kojarzone z wampiryzmem. Należą do nich wrażliwość na światło powodująca zaniki naskórka, uczulenie na allicynę, która jest obecna w czosnku. W związku z obkurczaniem się szyjek dziąseł, zęby mogą wydawać się większe. Porfiria powoduje też czerwone zabarwienie paznokci i zębów.

8. Profesor fizyki bada wampiry

wampiry, dracula
Gary Oldman jako Dracula

Profesor fizyki Costas Efthimiou oraz Sohang Gandhi w artykule “Cinema Fiction vs Physics Reality: Ghosts, Vampires and Zombies” definitywnie podważyli istnienie wampirów. Twierdzą, że wiele mitów można wyjaśnić przy użyciu prostej fizyki i matematyki. W przypadku wampirów udowadniają, że nie mogły istnieć, ponieważ jeżeli przyjąć, że ugryzienie wampira przemienia ofiarę w kolejnego wampira. Gdyby taki wampir pił krew raz w miesiącu w 1600 roku, to w przeciągu 3 lat wszyscy ludzie byliby wampirami.

9. Postać wampira występuje w wielu mitologiach

wywiad z wampirem
kadr z filmu Wywiad z wampirem

W mitologii greckiej młody poszukiwacz przygód Ambrogio został przeklęty przez Boga Apolla. Klątwa powoduje, że skóra Ambrogio pali się za każdym razem, gdy wystawia się na światło słoneczne. W starożytnej kulturze sumeryjskiej i babilońskiej 4000 lat pne „ekimmu” jest rodzajem mściwego ducha, który przychodzi po śmierci, jeśli nie jest odpowiednio pochowany i wysysa życie z życia. Były też chińskie wampiry zwane Jiangshi.

10. Współczesne wampiry

wampiry współczesne
źródło: http://www.neworleansvampireassociation.org

Wampiry naprawdę istnieją. Obecnie jest sporo osób na świecie, którym idea wampiryzmu odpowiada i uważają się za wampiry. Są nawet specjalne stowarzyszenia np. NOVA, New Orleans Vampire Association do których należy ok należą 5000 amerykańskich wampirów. Czy piją krew? Czy musi to być czyta krew? Tego nie wiemy. Niewątpliwie, dla nich to styl życia. Ciekawe czy istnieję też stowarzyszenia wampirów energetycznych?

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button