Plastyka

Top 10 najpopularniejszych filmów w Polsce

Filmy z największą oglądalnością

Jedną z miar popularności filmów jest ich oglądalność, w Polsce dzieli się ją na dwa okresy. Okres pierwszy przed 89 rokiem z rekordowym wynikiem Krzyżaków, czyli ponad 32 milionami widzów oraz okres drugi po 89 roku. Po 89 roku najlepszy film ma gorszy wynik niż film z miejsca 20 z okresy poprzedniego. Wynika to po części z metod mierzenia, a także czasów. Obecnie filmy ogląda się nie tylko w kinie, mamy do dyspozycji nowe nośniki, VOD i przeróżne serwisy streamingowe. Obecnie za synonim kina popularnego uważa się Patryka Vegę, ale co ciekawe nie wszedł on do top 10. Jego najpopularniejszy film Botoks obejrzało 2,3 mln widzów, co plasuje go na miejscu 22.

10. Listy do M – ponad 3 mln widzów

listy do M 3
fot. Marcin Makowski / TVN

Jest to kolejna część serii, tym razem w reżyserii Tomasza Koneckiego, autora między innymi Lejdis, Testosteronu i Ciała. Jest to komedia romantyczna rozgrywająca się w święta z plejadą popularnych polskich aktorów. Na filmwebie kreacja ma aktualnie 6,3 gwiazdki(ponad 4700 głosów), a film obejrzało do tej pory ponad 3 miliony polaków. Producentem Listów d M jest TVN.

9. Shrek trzeci – 3,3 mln widzów w Polsce

shrek trzeci

Shrek trzeci to kolejna część serii, która miała swoją premierę w  2007 roku, zarobiła 799 milionów dolarów na świecie i została nominowana do wielu nagród. Żeby film mógł zostać wyświetlony potrzeba było ponad 130 000 klatek, około 4500 kostiumów do scen zbiorowych, a rodzinom animatorów podczas produkcji urodziło się 28 dzieci.

8. Shrek 2 – 3,39 milionów widzów w Polsce

shrek 2

Shrek 2 to sequel z 2004 roku i jeden z najlepiej zarabiających filmów animowanych, bo znajduje się w pierwszej dwudziestce i wygenerował na świecie 919 838 758 dolarów. Był nominowany do złotej palmy, a także do Oscarów w kategoriach: najlepszy film animowany i najlepsza piosenka. Film obejrzało 3,39 milionów widzów w Polsce.

7. Pasja – 4 milionów Widzów w Polsce

pasja

Film Mela Gibsona z 2004 roku uznawany jest za jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów wszech-czasów – byli tacy, którzy uznawali go za film antysemicki, za film zbyt brutalny, ale także za wybitnie katolicki. Co ciekawe Gibson sfinansował go z własnych środków, bo nikt nie chciał podjąć się produkcji i dystrybucji tak kontrowersyjnego filmu i to w dwóch wymarłych językach(łacina i aramejski) do których nie miało być nawet napisów. Pasja Mela Gibsona kosztowała 30 milionów dolarów plus 15 milionów na marketing, a zarobiła ponad 600 milionów na całym świecie. W filmie widać dłoń Gibsona przebijającą gwoździe do krzyża. W Polsce film obejrzało 3,4 miliona ludzi.

6. Titanic, reż. James Cameron  – 3,5 mln widzów w Polsce

titanic

Koszt produkcji i promocji  filmu Titanic wyniósł 200 milionów dolarów i przekroczył o 65 mln planowany budżet. Film Jamsa Camerona kosztował około 50 mln więcej niż oryginalny statek z 1912 roku, którego budowa pochłonęła wówczas 7,5 mln dolarów. Współcześnie równałoby się to około 120-150 milionom dolarów. Titanic był filmem bardzo popularnym i wyjątkowo długo gościł w kinach, współcześnie nawet największe hity nie są na ekranach tak długo jak on – był tak popularny, że dystrybutor musiał wysyłać dodatkowe taśmy, bo poprzednie były już tak zjechane, że nie nadawały się do użycia. W Polsce film obejrzało ponad 3,5 miliona widzów.

5. Avatar – 3,6 mln widzów w Polsce

avatar
www.avatarmovie.com

Najdroższy film w historii kina, bo kosztował aż 425 miliony dolarów włączając w to budżet marketingowy. Wytwórnia miała co do niego obawy i reżyser James Cameron miał zrezygnować ze swojego wynagrodzenia jeżeli film okaże się klapą. Tymczasem Avatar okazał się jednym z najlepiej zarabiających filmów wszech-czasów. Film był nominowany do Oscara w 9 kategoriach, z czego otrzymał trzy: za najlepsze zdjęcia, scenografię i efekty specjalne, które stanowiły 60% wszystkiego co można zobaczyć na ekranie. Film kręcono aż 4 lata, a na jego potrzeby lingwista dr Paul R. Frommer wymyślił nowy język – Na’vi. Według miejskiej legendy reżyser miał trzymać gwoździarkę na planie i użyć jej jeżeli komuś na zadzwoniłby telefon komórkowy. W Polsce obejrzało go ponad 3,6 miliona widzów.

4. Quo Vadis, reż. Jerzy Kawalerowicz – 4,4 mln widzów

quo vadis

Film w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 2001, a jednocześnie najdroższy polski film w historii, bo kosztował aż 18 milionów dolarów. W filmie wystąpiło 1700 statystów, a na planie pojawiło się 50 zwierząt w tym 15 lwów. Zdjęcia zajęły pół roku, a montaż 5 miesięcy lub jak podają inne źródła ok 1200 godzin pracy. Quo vadis było zgłoszone jako kandydat do Oscara w kategorii film nieangielskojęzyczny, ale nie otrzymał nominacji. W Polsce zobaczyło go 4,4 miliona widzów.

3. Kler, reż. Wojciech Smarzowski – 5,1 mln widzów

kler
fot. Bartosz Mrozowski

Kler Wojtka Smarzowskiego to jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich czasów, a także jeden z najchętniej oglądanych i kontrowersyjnych. Na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  „Kler” otrzymał najdłuższy aplauz, który powinien dostać nagrodę Złotego Klakiera. Dyrektor radia, które przyznaje nagrodę zdecydował, że w tym roku nie nagrodzi żadnego filmu, powołując się na pretekst jako „niemożność obiektywnej oceny dokładności badania”.  Budżet filmu roboczo zatytułowanego “Głęboka taca” wyniósł około 10 milionów złotych i od samych początków swojego powstawania był konsultowany z przedstawicielami kościoła. W Polsce kler zobaczyło ponad 5 milionów widzów.

2. Pan Tadeusz, reż. Andrzej Wajda – 6 mln widzów

pan tadeusz

Pan Tadeusz w reżyserii Andrzej Wajdy miał swoją premierę 22 października 1999, a więc w 200 rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. Film obejrzało ponad 6 milionów widzów, z czego pewnie sporą częścią były szkoły, które oglądały film w ramach obowiązujących lektur. Podobno o rolę Zosi walczyło 1700 aktorek, a kaskadera w stroju niedźwiedzia pies który się zerwał ze smyczy próbował ugryźć w jądra. Na szczęście niedźwiedź był prawdziwym kaskaderem i miał tylko poharataną rękę, którą się zasłonił.

1. Ogniem i mieczem, reż. Jerzy Hoffman – 7,1 mln widzów

ogniem i mieczem

Ogniem i Mieczem to polski film o największej oglądalności po 89 roku. Jest to ekranizacja trylogii noblisty Henryka Sienkiewicza nagrana w odwrotnej kolejności(ostatni film jest pierwszą książką). Film miał duży jak na polskie warunki budżet, bo aż 8 milionów dolarów, wykorzystano 130 kilometrów taśmy filmowej, a efekty specjalne robiła ta sama firma co w Terminatorze 2 i Braveheart. Film Jerzego Hoffmana obejrzał ponad 7,1 widzów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button