Plastyka

Ochra: kolor nowoczesności, czyli wszystko o tej barwie

Ochra to kolor znany ludzkości od tysięcy lat. Jest bowiem naturalnym, nieorganicznym pigmentem pochodzącym z iłów lub skał bogatych w związki żelaza. W zależności od zawartości żelaza przybiera barwę od żółtej do brązowej. Poznaj bliższą charakterystykę koloru i dowiedz się, jak łączyć go z innymi barwami.

Ochra – jaki to kolor?

Rok 2016 należał do ochry. Stał się symbolem nowoczesnego wzornictwa i na dobre zagościł w polskich domach. Ze względu na swoją wyrazistość i naturalność pasuje niemal do każdego wnętrza. Z powodzeniem wykorzystuje się go do aranżacji zarówno nowoczesnych mieszkań, jak i tych bardziej tradycyjnych.

Pigment naturalnego pochodzenia, jakim jest ochra, to barwa o różnych odcieniach. Mianem ochry nazywane są kolory żółte i brązowe, jednak najpopularniejszym określeniem, używanym do jej opisania, jest złocistożółty.

Wszystko o barwniku

Kolor ochra to barwa plasująca się pomiędzy zgaszoną żółcią, a jasnym brązem. Naturalny pigment powstaje poprzez zmieszanie gliny i tlenków żelaza, powodując powstanie barwy o zróżnicowanym nasyceniu koloru.

Modyfikacja termiczna ochry powoduje powstanie różnych barw i odcieni. Podgrzanie żółtego pigmentu w temperaturze 200 stopni Celsjusza powoduje zmianę koloru na pomarańczowo-czerwony. Ciemniejsze kolory, takie jak wiśniowy czy ciemnobrązowy, uzyskuje się pod zastosowaniu wyższych temperatur.

W czasach prehistorycznych najbardziej pożądanym odcieniem ochry była krwista czerwień. Symbolizowała zarówno życie, jak i śmierć, a także siłę, władzę i dostatek. Ceglasty odcień ochry uzyskiwany był ze skał o dużej zawartości hematytu, który nadawał ochrze wyjątkowej barwy.

Jak łączyć ochrę z innymi kolorami?

Ochra jest ciepłym kolorem, stanowiącym połączenie pomiędzy barwą żółtą a złotą i brązową. Stanowi elegantszą wersję wszystkich żółcieni. Jest także mniej zobowiązująca niż złoto i głębokie brązy, dzięki czemu doskonale wpisuje się w niemal każde wnętrze.

poduszki, białoniebieskie, oraz żółta i brązowa ochra

Kolor złocistożółty, jak nazywana jest ochra, nie jest zarezerwowany wyłącznie dla jednego stylu. Doskonale łączy się w klasycznym wnętrzu z białymi, stylizowanymi meblami, poza bielą można ją łączyć z jej barwami dopełniającymi. Popularna jest również w stylu vintage, gdzie zazwyczaj występuje w postaci dodatków – sof, lamp czy ram obrazów.

Od kilku sezonów modne są również wyraziste kolory takie jak głębokie zielenie, granaty czy bordo. Kolory ochry tworzą z nimi wyjątkowe połączenia, zwłaszcza w materiałach obiciowych kanap czy ciężkich, tkanych zasłonach.

Historia koloru

Jak wspomniano wcześniej, ochra była dla człowieka neandertalskiego symbolem życia. Wynikało to wprost z jej barwy – intensywnie czerwone odcienie ochry kojarzono z krwią. Pigment wykorzystywano do barwienia ciała przed ważnymi dla ówczesnych ludzi rytuałami. Co ciekawe, ochrą posypywano także ciało zmarłego, wierząc w ponowne narodzenie lub życie po śmierci.

Jeleń z jaskini Altamira namalowany ochrą
Jeleń z jaskini Altamira

W dalekiej przeszłości wykorzystywano ją do konserwacji skór, a także stanowiła pomoc przy jej obróbce. Barwnik ten wykorzystywano również do koloryzowania wyrobów artystycznych.

Współczesne zastosowanie ochry

Ochra jest to rodzaj skał oraz iłów, wykorzystywanych współcześnie do produkcji farb oraz lakierów. Szerokie zastosowanie znajduje także w przemyśle wyrobów ceramicznych, budowlanych, a także kosmetycznych.

Ze względu na wyjątkowe walory kolorystyczne, barwa ta chętnie pojawia się w mieszkaniach zarówno w formie dodatków kolorystycznych lub jako mocny akcent wnętrza. Doskonale komponuje się z granatami, brązami, szarościami i butelkową zielenią.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button