Liberland, a właściwie Wolna Republika Liberlandu, nazywana również Gornja Siga to malutki kraj, który ma zaledwie kilka lat historii. Ma małą powierzchnię i nie jest uznawany na świecie. Tego typu kraje nazywa się mikronacjami. Często są to po prostu żarty, projekty artystyczne, demonstracje myśli wolnościowych lub po prostu kaprys założycieli. W tej chwili takich mikronacji jest na świecie 67, jedną z najmłodszych jest Liberland.
Konwencja w Montevideo z 1933 określa kryteria państwowości. Według tej konwencji Państwo jako podmiot prawa międzynarodowego powinno mieć następujące elementy:
- stałą ludność,
- suwerenną władzę,
- określone terytorium (wielkość państwa nie wpływa na jego podmiotowość) oddzielone od innych granicą,
- zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe.
Założyciele Republiki Liberlandu twierdzą, że ich państwo spełnia wszystkie te kryteria.
Historia i uznawanie na świecie
Republikę Liberlandu proklamowano w 2015 roku przez czeskiego libertariańskiego polityka i aktywistę Vita Jedličkę. Państwo to nie jest uznawane przez żadne oficjalne państwa, uznają je jednakże inne mikonacje np. sealand. W 2019 roku zapytano Jeana-Clouda Junkera, przewodniczącego Komisji Europejskiej czy Liberland należy do Unii Europejskiej. Przewodniczący odpowiedział, że wymaga to wyjaśnień, co sympatycy Wolnej Republiki Liberlandu poczytują sobie jako uznanie ich państwa.
Liberland – położenie geograficzne
Wolna Republika Liberlandy ma powierzchnię 7 kilometrów kwadratowych i zlokalizowany jest na wyspie na rzece Dunaj pomiędzy Serbią i Chorwacją. Otóż wyspa to jest ziemią niczyją tzw. terra nullius. Z różnych przyczyn kawałka ziemi niczyjej nie chce ani Serbia ani Chorwacja. Niestety od 2016 roku prezydent Liberlandu nie może wjechać do swojego kraju. Dzieje się tak ze względu na fakt, że chorwacka straż wodna przechwytuje i karze mandatem każdego kto próbuje dostać się na wyspę.
Idea Liberlandu
fot.: Liberalistene Norge / Flikr
Ideą liberlandu jest “oaza wolności” w której „uczciwi ludzie będą mogli się rozwijać”, a aparat państwowy „nie będzie nakładał na nich ograniczeń ani podatków”. Ma to być kraj bez nadmuchanej administracji, podatków, nadmiernej kontroli, a jego mottem jest hasło “żyj i pozwól żyć”.
Organizacja państwa Liberland
Źródło: facebook.com/liberland/
Mimo tak małej powierzchni ponad pół miliona ludzi zaaplikowało o obywatelstwo i tzw. e-rezydencję. Liberland ma rząd z ministrami i wybranego demokratycznie prezydenta(Vít Jedlička uzyskał 2 głosy za i 0 przeciw). Ma również oraz około 100 konsulów(reprezentantów) w różnych państwach. Formą rządów Liberlandu jest republika konstytucyjna z elementami demokracji bezpośredniej. Liberland ma prawo na które składa się 16 paragrafów oraz dosyć rozbudowaną konstytucję. Kraj ma swoich ministrów, wice prezydentów oraz dyplomatyczne paszporty. W Gornja Siga płaci się bitcoinami, a oficjalną walutą jest Liberlandzki Merit.
Zdjecia z galerii via: facebook.com/liberland