Historia

Niemieckie wynalazki, które zmieniły świat

Niemieckie wynalazki o których nie wiedzieliście że są niemieckie

Niemieckie wynalazki i niemieccy wynalazcy znajdują się wśród najważniejszych w historii. Są  także tymi, które codziennie używamy. Jednak jest pewien problem z określeniem czy konkretny wynalazek jest rzeczywiście niemiecki, czym może amerykański czy też brytyjski. Przeglądając różne materiały można zauważyć, że różne kraje utrzymują, że to właśnie one wymyśliły konkretny wynalazek. Dzieje się tak z kilku powodów i dotyczy to wszystkich krajów.

Po pierwsze zależy to od definicji danego urządzenia – według jednej wynalazek będzie niemiecki, według drugiej np. Brytyjski.

  1. Często te same wynalazki powstawały równolegle w różnych krajach, ale nie wszystkie zyskały popularność. 
  2. Niektórym wystarczy, żeby wynalazca miał korzenie niemieckie, żeby wynalazek uznać za niemiecki. 
  3. Naciąganie faktów – zawsze jest jakieś “ale”. Na przykład Instytut Goethego podaje majonez na liście niemieckich wynalazków podkreślając jednocześnie, że wynaleźli go Francuzi, ale to niemiecki imigrant Richard Hellman zaczął sprzedawać majonez w słoikach i go spopularyzował. Drugi przykład jest taki  że uważa się że telefon wynalazł Graham Bell, ale niemiecki wynalazca Phillip Reis… i resztę można sobie dopowiedzieć. 

Na poniższej liście niemieckich wynalazków(deutsche erfindungen) starałem się przedstawić takie, co do których nie ma wątpliwości, że wynaleźli je Niemcy.

Musiałem kilka wynalazków usunąć, bo okazało się ze to nie Niemcy je tylko opatentowali i zaczęli je  komercyjne sprzedawać lub okazało się że nie byli pierwsi albo dojście do tego kto to właściwie wymyślił jest zbyt trudne. Należą do nich: termos, lodówka, poduszka powietrzna, silnik odrzutowy i inne.

1. Filtry do kawy

Niemieckie wynalazki: filtry do kawy
fot. Elke Wetzig / wikimedia commons

Gospodyni domowa z Drezna Melitta Bentz używała bibuły z podręczników szkolnych swoich dzieci do filtrowania fusów z kawy. Sposób był na tyle skuteczny, a kawa smaczniejsza, że pomysłowa Niemka w 1908 roku opatentowała swój wynalazek. Następnie założyła firmę wraz z mężem i do następnego roku sprzedała ponad tysiąc filtrów .

2. Pierwsza przemysłowa metoda druku

niemieckie wynalazki: maszyna drukarska gutenberga
Niemieckie wynalazki: maszyna drukarska Gutenberga

Johannes Gutenberg opracował pierwszą prasę drukarską z wykorzystaniem ruchomych czcionek w 1440 roku. Jego wynalazek sprawił, że produkcja książek stała się tańsza, a tym samym wiedza mogła dotrzeć do szerszego odbiorcy. Jego wynalazek przyczynił się do zapoczątkowania reformacji udostępniając traktaty Lutra na znacznie szerszą skalę.

3. Aspiryna

niemieckie wynalazki: aspiryna
fot.: Mike Steele /flikr

Mała biała pigułka wykonana ze składników, które znajdują się korze wierzby została opracowana przez Felixa Hoffmanna w sierpniu 1897 r. dla giganta farmaceutycznego Bayer. Aspiryna była pierwszym lekiem uzyskanym w sposób syntetyczny, a nie wyizolowanym z surowców występujących w przyrodzie. Syntezę aspiryny uważa się za początek przemysłu farmaceutycznego.

4. Samochód

niemieckie wynalazki: automobil
źródło: Wikimedia Commons

Pierwszy prawdziwy działający samochód, czy może raczej trzykołowy motorower, został wynaleziony przez Niemców Karla Benz i Gottlieba Daimlera w 1886 roku. Benz opatentował swój wynalazek pod nazwą Benz Patent-Motorwagen Nummer 1. Pojazd napędzany był jednocylindrowym silnikiem spalinowym o pojemności 980 cm3 i mocy 1,5 KM. Ważył 265 kg i mógł jeździć z prędkością ok. 16 km/h.

5. Karta z chipem

niemieckie wynalazki: karta z chipem
fot.: kuhnmi /flikr

W latach 60 dostawcy usług finansowych szukali sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa swoich nowych plastikowych kart płatniczych. Pasek magnetyczny i podpis nie były wystarczające. W 1977 roku, po dziewięciu latach rozwoju, niemieccy wynalazcy Jürgen Dethloff i Helmut Göttrup stworzyli pierwszą kartę z wbudowanym programowalnym mikroprocesorem. Jest to przodek dzisiejszych kart chipowych na PIN.

6. Format Mp3

mp3

Na początku lat 80-tych Karlheinz Brandenburg był doktorantem na uniwersytecie w Norymbergi gdzie pracował nad przesyłaniem plików muzycznych przez linię telefoniczną ISDN. Kluczem była kompresja, ale taka która nie zmniejszy znacząco jakości wrażeń słuchowych. Jako utwór testowy, Brandenburg wraz z współpracownikami wykorzystywał piosenkę Tom’s Diner wykonywaną przez Susan Vegę.

7. Dziurkacz

dziurkacz
fot.: Tom Yeshuah /wikimedia commons

Dzisiaj już nie tak popularne ze względu na powszechną digitalizację, ale w czasach kiedy został wymyślony, była to prawdziwa biurowa rewolucja. Wymyślił go Matthias Theel, a dokumenty patentowe w 1886 roku złożył Friedrich Soennecken jednocześnie z innym wynalazkiem, a mianowicie z segregatorem.

8. Współczesne kołki rozporowe

niemieckie wynalazki: kołki rozporowe
fot, Rawlplug/Joanna Korzeniewska-Wieczorek/wikimedia commons

Kołki rozporowe istniały już od jakiegoś czasu kiedy Artur Fischer wpadł na pomysł jak je zmodernizować i polepszyć. To na bazie jego projektu z 1958 roku podczas boomu budowlanego w Niemczech powstał projekt kołka którego używamy do dziś. Chodzi o kołek z nacięciami i zadziorami, które się rozszerzają podczas przekręcania wkrętu.

9. Fanta

fanta
fot.: Matty Ring /flikr

Podczas II wojny światowej Amerykanie nałożyli na Niemcy embargo handlowe uniemożliwiając im import coca-coli. Jednak Max Keith, szef niemieckiego oddziału coca-cola, zdecydował, że Niemcy stworzą własny produkt. Użyli do tego lokalnych składników, w tym serwatki, cukier z buraków cukrowych i wytłoków z jabłek. Tak właśnie powstała Fanta w 1941 roku. Mimo że niemieckie wynalazki zmieniały świat, a fanta z pewnością nie, historia wydawała się na tyle ciekawa, że postanowiłem ją tutaj umieścić.

10. Gumisie

gumisie
fot.: SimonQ錫濛譙 /flikr
Niemieckie wynalazki: żelki misie

Te kultowe żelki wynalazł Hans Reigel w 1922 roku. Reigel używając gumy akacjowej do produkcji kolorowych cukierków, założył własną firmę w Bonn w 1920 roku. Światowej sławy firma Haribo jest w rzeczywistości skrótem HAns Regel von BOnn.

11. Samoprzylepny plaster

plaster
Niemieckie wynalazki: plaster

Urodzony w Gliwicach farmaceuta Oskar Troplowitz, który wcześniej opracował krem Nivea, wymyślił taśmę klejącą. Produkt został opracowany w 1901 roku dla jego firmy Beiersdorf AG i nazywał się leukoplast

12. Silnik Diesla

silnik diesla
fot.: Richard /flikr
Diesel Engine 1930s

Lista niemieckich wynalazków nie byłaby kompletna bez silnika Diesla. Rudolf Diesel był inżynierem, którego celem było stworzenie samozapłonowego silnika o wysokim stopniu sprężania. W 1896 roku Diesel zademonstrował swój silnik o niespotykanej 75-procentowej wydajności. Chociaż przez lata doskonalony  był wiele razy, silnik diesla, którego dziś używamy, jest zasadniczo jego projektem z 1896 roku.

13. Niemieckie wynalazki: Rower

Laufmaschine
fot.: Gun Powder Ma /flikr

W 1817 r. Baron Karl von Drais wynalazł Laufmaschine – pierwszą odnoszącą sukcesy komercyjne dwukołową maszynę napędzaną przez człowieka, wykonaną z drewna. Laufmaschine, był pierwszym ludzkim środkiem transportu wykorzystującym tylko dwa koła w tandemie i jest uważany za prekursora współczesnego roweru; Drais przedstawił go publiczności w Mannheim latem 1817 r. oraz w Paryżu w 1818 r. 

14. mikroskop elektronowy

obraz pod mikroskopem elektronowym
fragment głowy ćmy pod mikroskopem elektronowym.
Domena Publiczna.

W 1931 roku niemiecki fizyk Ernst Ruska i inżynier elektryk Max Knoll stworzyli pierwszy działający mikroskop elektronowy. Ich wczesne prototypy nie były w stanie powiększyć tak bardzo jak mikroskop optyczny, ale pod koniec lat trzydziestych Ruska i Knoll znacznie ulepszyli urządzenia. Współczesne mikroskopy elektronowe pozwalają powiększyć obserwowany obiekt nawet 10,000,000 razy.

15. Soczewki kontaktowe

soczewiki kontaktowe
fot.: איתן טל / flikr

W 1888 niemiecki okulista Adolf Gaston Eugen Fick stworzył soczewkę, która spoczywała nie na rogówce, ale na mniej wrażliwych tkankach otaczających ją. Zaczął testować swoje nowe soczewki, dopasowując je i umieszczając na królikach. Następnie próby przeniósł na ludzi, tworząc parę soczewek dla siebie i dla grupy ochotników testujących. Podczas gdy soczewki Ficka nie mogły być noszone przez więcej niż kilka godzin na raz, poprawiły one wzrok noszącego.

16. magnetofon

magnetofon
Jeden z pierwszych magnetofonów. Fot.: George Shuklin / wikimedia commons

Fritz Pfleumer to człowiek, który wynalazł pierwszy nowoczesny magnetofon. W 1928 r. opracował taśmę, używając paska papieru, który został pokryty magnesowalnym metalem. Taśma wydłużyła długość nagrań i stanowiła podstawę do doskonałych nagrań. Wszystkie późniejsze magnetofony rozwijane przez BASF były oparte na wynalazku Pfleumera.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button