Biologia

Gepard – kot szybszy niż porsche 911

Gepard to bardzo szybki i piękny kot drapieżny, który ma kilka cech szczególnych odróżniających go od innych kotowatych. Niestety jego populacja spada i w ciągu kilku pokoleń będziemy o nim czytać tylko na kartkach książek historycznych. Tymczasem warto zerknąć na ciekawostki dotyczące geparda grzywiastego: jaką prędkość rozwija? Czym się odżywia?  czy poluje w nocy? Czy może zaryczeć jak lew? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.

1. Etymologia

gepard

Nazwa rodzajowa (acinonyx) oznacza po grecku „nieruchomy pazur”, z kolei angielska nazwa “cheetah” pochodzi z sanskryckiego słowa citrakāyaḥ, które oznacza jasny lub różnorodny. Polska nazwa „gepard” pochodzi ze średniowiecznej łaciny: gattus pardus, co znaczyło „kot-leopard”.

2. Prędkość geparda

Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie. Może osiągnąć 112 km/h w zaledwie 3 sekundy, to szybciej niż przyspiesza porsche 911. Oczywiście bieg w takiej wysokiej prędkości jest bardzo wyczerpujący i gepard jest w stanie jednorazowo przebiec na pełnych osiągach około 200-300 metrów. Całe ciało geparda jest przystosowane do prędkości – wydłużony kręgosłup, pazury i ogon poprawiający równowagę.

3. Rozmiar 

uśmiechnięty gepard w namibii
fot. Olga Ernst / wikimedia commons

Ich Ciała osiągają długość od 1,1 m do 1,4 m. Sam ogon ma od 65 cm do 80 cm. Waga waha się od 34 kg do 54 kg, samce są nieco cięższe. Gepard żyje około 10-12 lat, a według niektórych źródeł do 20 lat.

4. Występowanie

mapa występowania geparda
Mapa występowania :kolor brązowy gepardy występują, kolor fioletowy gepardy prawdopodobnie występują. Źródło: IUCN

Gepard był niegdyś szeroko rozpowszechniony w całej Afryce, na Półwyspie Arabskim, w Azji Mniejszej, a nawet na wschodzie Indii. Odnotowano skamieniałości znalezione w Chinach, północnych Indiach i Europie Południowej. Niestety, populacja tego gatunku się zmniejsza i obecnie można go spotkać w południowej i wschodniej Afryce gdzie jest jego największa populacja. Ponadto geparda można spotkać(w rozproszeniu) w Algierii, Chadzie, Iranie.

5. Co jedzą gepardy

gepard poluje

Gepardy są oczywiście  mięsożercami. Ich dieta składa się głównie z mniejszych antylop, takich jak skocznik antylopi, antylopik zwyczajny, gazelopka sawannowa, impala czy dujkery.  Gepardy będą również żywić się cielętami gnu i, czasami, mniejszymi zwierzętami, w tym królikami, zającami i ptakami. Co ciekawe polują w ruchu, zdarza się że jeżeli ofiara nie ucieka to gepard jej nie zaatakuje. Ma to związek z jego budową ciała, w swoim polowaniu korzysta z fizyki – w biegu powala zdobyć i przegryza jej gardło, nie jest przystosowany do „zapasów”.

6. Gepard – zagrożony gatunek

cheetos
Kot na cheetosach to gepard – wkrótce tylko tak go będziemy oglądać.
Fot.: Mike Mozart/flikr

Gepardy znajdują się na czerwonej liście zagrożonych gatunków IUCN. W tej chwili żyje ich na świecie około 7000 dorosłych osobników, ale ta liczba ciągle się zmniejsza. Największą tego przyczyną nie są wcale polowania, ale utrata siedlisk(habitatów). Gepard potrzebuje sporej przestrzeni, a ta się zmniejsza, bo zwiększają się tereny farm, budujemy drogi i koleje i generalnie wkraczamy na ich teren.

7. Co je odróżnia od innych kotów?

gepard nie umie ryczeć

Są zwierzętami dziennymi, jako jedyne koty potrafią zmienić kierunek podczas skoku(w locie). Nie potrafią ryczeć – są znacznie bliższe kotu domowemu niż lwu. Nie potrafią chować pazurów, to dosyć rzadkie wśród kotów.

8. Gepardzie Gangi

gepardy w grupie

Oprócz lwa, gepard jest jedynym kotem który jest “towarzyski”. Mimo, że nie jest typowo stadnym zwierzęciem, niekiedy samce z tego samego miotu mogą pozostawać w jednej grupie do końca życia. Zwiększa to ich sukcesy łowieckie i pozwala na lepszą obronę przed zagrożeniami.

9. Do czego służy ogon

ogon geparda
fot.:Vilseskogen/flikr

Gepardy mają długi, muskularny ogon o płaskim kształcie. Ogon funkcjonuje podobnie do ster na łodzi, ponieważ gepard używa go, pomagając sobie w utrzymaniu kierunku, równowagi i przeciwdziałaniu momentowi pędu.

10. kamuflaż

kamuflaż
Kamuflaż. Fot.: Rob Berends / flikr

Gepard ma od 2000 do 3000 cętek, które pomagają w kamuflażu zarówno podczas polowań, a także pomagają ukryć młode przed zagrożeniami.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button