Jednoręki bandyta – wszystko co chcielibyście wiedzieć
Jednoręki bandyta inaczej zwany maszyną wrzutową to popularny automat hazardowy dostępny w kasynach, barach i wszelkiej maści salonach gier. Obsługa jest prosta, wrzucasz monetę, naciskasz przycisk i czekasz czy na ekranie pojawi się kombinacja zapewniająca wygraną. Ale czy można oszukać automat do gier? Jak była największa wygrana? Jak działa jednoręki bandyta? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
1. Jak działa jednoręki bandyta
Wyniki automatów do gier są określane przez generatory liczb losowych. Pierwotnie wynik zależał od elementów mechanicznych(bębny z nadrukowanymi symbolami), można było jedynie obliczyć prawdopodobieństwo. Obecnie prawie wszystkie automaty albo są grami video, grami online albo mają podłączoną elektronikę, która odpowiada za generowanie liczb losowych. Wyniki slotów są całkowicie losowe, ale maszyna ma ustawiony procentową szansę wygranej, jeżeli jest ustawiony np. na 95% to za każde wrzucone 100 złotych, powinieneś wyciągnąć 95 złotych.
2. Największa dotychczasowa wygrana
Największą zarejestrowaną wygraną na automacie osiągnięto 21 marca 2003 w kasynie Ekskalibur w Las Vegas. Anonimowy gracz zainwestował 100 dolarów, a z maszyny wyciągną rekordową sumę 39,7 miliona dolarów.
3. Pierwszy jednoręki bandyta
Pierwszym w historii automatem do gry typu jednoręki bandyta był automat nazwany Liberty Bell zbudowany przez Charlesa Feya pomiędzy rokiem, 1887 a 1891. Maszyna była prosta. Posiadała trzy rolki z nadrukowanymi symbolami karo, podkowy, serca, pika, dzwonu i gwiazdki. Po wrzuceniu monety można było pociągnąć za wajchę która uruchamiała maszynę, najwyższa wypłata była z wylosowanie trzech dzwonów.
4. Największy gabarytowo jednoręki bandyta
Największą maszyną wrzutową była super gruba Berta zbudowana w latach pięćdziesiątych. Miał 2 metry szerokości i 2,5 metra wysokości, a koszt jej zbudowania osiągnął 1,2 miliona dolarów według dzisiejszej siły nabywczej. Była tak masywna, ze żaden człowiek nie byłby w stanie pociągnąć dźwigni, dlatego była ona wspomagana przez 5km silnik. Maszyna miała osiem rolek i dwadzieścia symboli, a wiec prawdopodobieństwo wygrania na niej wynosiło 1 do 25,6 miliarda.
5. Gracze na automatach uzależniają się 3-4 razy szybciej niż inni hazardziści
Wiele badań wykazało, że charakter automatów do gry i ich konstrukcja przyczyniają się do szybko uzależniającej jakości tych gier. Łatwa dostępność takich gier również przyczynia się do tej liczby.
6. Maszyny wrzutowe stanowią 85% przychodów kasyn
Jeszcze kilka dekad temu automaty była grami targetowanymi do kobiet i osób starszych, a większość dochodów kasyna pochodziła z black jacka, ruletki i kości. Obecnie aż 85% przychodów kasyn pochodzi z automatów,a wygrane w nich mogą osiągać sumy podobne jak trafienie szóstki w totolotku.
7. Skąd te owoce?
Na początku XX wieku w stanach wprowadzano przepisy zabraniające automatów hazardowych. Aby je obejść producenci zaczęli zamieniać swoje urządzenia na dyspensery smakowych gum do żucia. Automat działał podobnie, tylko symbole zostały zastąpione przez owoce, każde pociągnięcie wajchy wygrało, a wylosowany symbol oznaczał smak. Pierwszy taki automat był autorstwa O.D. Jenningsa z The Industry Novelty Company. Ludzie się przyzwyczaili do wizerunku owoców i tak zostało mimo późniejszego zliberalizowania prawa.
8. Nie ma działających systemów i trików
Mimo że w internecie jest pełno informacji o sposobach na automaty, to żadne legalne sposoby bez ingerencji w maszynę nie istnieją. Ona jest tak ustawiona, żeby właściciel na niej zarabiał, a statystyki nie da się oszukać.
9. Ludzie od zawsze próbowali oszukiwać
Czy była to moneta na sznurku, łyżka otwierająca miejsce przechowywania monet, czy też przyłożony magnes lub jak obecnie elektroniczne urządzenia ludzie zawsze próbują swojego szczęścia. Znaną sprawą była sprawa rosyjskiej grupy oszustów działającej od 2009 do której należał Murat Bliev, był to w zasadzie atak hakerski wykorzystujący fakt, że generowane komputerowo liczby losowe nie są tak do końca losowe. Rosjanom udało się wyłapywać momenty w których było największe prawdopodobieństwo wygranej, a cały proceder był złożony i na szeroką skalę.
10. Status prawny w Polsce
W 2017 roku weszła w życie ustawa hazardowa(Dz. U. z 2016 r. poz. 471, 1948 i 2260), która zamieszała na rynku hazardowym w Polsce.Działalność w zakresie gier na automatach może być prowadzona na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry. Sporą część tego rynku przejmuje państwo w postaci Totalizatora Sportowego, pozostałą część tortu dostępna będzie dla firm posiadających odpowiednią licencję. Urządzający gry na automatach poza kasynem gry podlega karze pieniężnej