Historia

Starożytne cywilizacje, które zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach

Zaawansowane starożytne cywilizacje, które już nie istnieją

Starożytne cywilizacje pojawiały się i znikały. Często były kulturowo i technologicznie zaawansowane. Mimo tego wiele z nich pozostawiło po sobie jedynie ruiny i sporo tajemnic.

Części z tych tajemnic do dzisiaj nie udało nam się rozwikłać – skąd się wzięli, co oznacza ich pismo? Dlaczego opuścili swoje miasta? Nie wiemy. Świat pełen jest takich miejsc, które niegdyś były centrami cywilizacji, a dzisiaj porasta je dżungla lub przykrywa piasek pustyni.

10. Majowie

Starożytne cywilizacje: Majowie

Majowie to niezwykła, niestety wymarła cywilizacja Mezoameryki. Zamieszkiwali półwysep Jukatan, czyli tereny dzisiejszej Gwatemali, Belize i części Meksyku. Ci niezwykli Indianie byli nowoczesnym społeczeństwem, mieli rozwinięte drogi, rolnictwo na wysokim poziomie i duże osiągnięcia w dziedzinie astronomii, architektury i matematyki. Dlaczego Majowie opuścili swoje wspaniałe miasta? Co spowodowało upadek tej wspaniałej cywilizacji? Do dziś nie wiadomo, jak to się stało, że historia mieszkańców Machu Picchu i innych podobnych miast zakończyła się na dobre jeszcze przed przybyciem białego człowieka około 900 roku. Główne teorie mówią o zmianach klimatu, suszy oraz o długotrwałej i wyniszczającej wojnie. Dowodów nie do podważenia nie ma i do dzisiaj zagadki tej nie rozwiązano.

9. Cywilizacja doliny Indusu

cywilizacja doliny Indusu

Cywilizacja doliny indusu, inaczej nazywa się ją cywilizacją Harappan, zamieszkiwała teren dzisiejszego Pakistanu i północnych Indii. Jej rozkwit rozpoczął się około 3300 lat przed naszą erą, a około roku 1800 przed Chrystusem jej ludność zaczęła opuszczać swoje siedziby. Byli to ludzie zaawansowani technicznie i kulturowo. Znali pismo, kanalizację, astronomię, mieli  wysoko rozwinięte rolnictwo. W miastach można było znaleźć wielopiętrowe domy z cegły z toaletami w budynku, doskonałe warsztaty metalurgiczne oraz zjednoczony rząd, ale brak armii. Była to populacja bardzo duża, bo urosła aż do 5 milionów obywateli, która zamieszkiwała w 100 miastach i wioskach na obszarze wielkości zachodniej Europy. 5 milionów obywateli cywilizacji doliny Indusu stanowiło wówczas aż 10% całej populacji ludzkiej świata.

Nie wiadomo dlaczego nadszedł kres ich cywilizacji – ich języka do tej pory nie odcyfrowano. Mówi się o stopniowych zmiana we wzorcach opadów atmosferycznych, co spowodowało poważne problemy w rolnictwie i uniemożliwiło wykarmienie tak dużej populacji. Inna teoria mówi o wrogiej inwazji koczowniczych hodowców bydła, a jeszcze inna o powodzi. Jak było naprawdę, nie wiadomo.

8. Angkor

Antyczne cywilizacje: Angkor


Każdy zna świątynię Angkor Wat w Kambodży, ale nie każdy wie, że jest to największa świątynia na świecie. Z pewnością Angkor Wat była częścią wielkiego miasta, większego niż współczesny Nowy Jork. Była to  stolica imperium Khmerów, a jej rozkwit przypada na późne średniowiecze. Nie wiadomo ilu ludzie tam mieszkało, ale uważa się, że mógł być to nawet milion. Dzisiaj większość miasta pokryta jest dżunglą. Naukowcy nie mają pojęcia dlaczego cywilizacja ta upadła.

7. Wyspa Wielkanocna

wyspa wielkanocna, moai

Wyspa Wielkanocna znana jest z  tajemniczych posągów Moai, o których budowniczych niewiele wiadomo. Prawdopodobnie zasiedlili wyspę pomiędzy 300 -1200 rokiem naszej ery, a opuścili ją z powodu wyczerpania jej zasobów. Ludność Rapa Nui, którą biali poznali dopiero w XVIII wieku utrzymywała, że wódz Hotu Tatu’a przypłynął na jednej lub dwóch łodzią ze swoją żoną i sporą rodziną. Zakłada się, że Wyspę Wielkanocną mogło zamieszkiwać do 12 000 ludzi pochodzenia polinezyjskiego, którzy władali tajemniczym pismem Rongorongo. Dlaczego odpłynęli dokładnie nie wiadomo, może była to wojna, może głód, a może zużycie zasobów przez co wyspa nie mogła wykarmić tak dużej populacji.

6.Catalhöyük

Catalhöyük rekonstrukcja, makieta

Catalhöyük jest częścią dużego miasta sprzed 7000 – 9000 lat, które położone było na terenie dzisiejszej Turcji. Jest to jedna z pierwszych struktur miejskich w historii. Co ciekawe, w mieście nie było ulic. Wszystkie domy są połączone między sobą, a mieszkańcy wchodzili do nich przez dach ustawiając przy ścianach drabiny. Nie mieli wydzielonego cmentarza, tylko chowali zmarłych pod podłogą swoich domów. Najodważniejsze szacunki mówią o 10 000 mieszkańców. Była to społeczność sprzed epoki żelaza o charakterze rolniczym, która nie znała pisma, ale mimo tego była cywilizacją zaawansowaną. Czemu opuścili swoje domy? Nie wiadomo.

5. Nabatejczycy

nabatejczycy, petra

Nabatejczycy to starożytna cywilizacja zamieszkująca tereny dzisiejszej Jordanii od 6 stulecia p.n.e. Najbardziej znana jest z niezwykłego miasta wykutego w skale, zwanego współcześnie, Petra. Nabatejczycy sławni byli z doskonałego budownictwa wodnego z systemem tam, kanałów i zbiorników, co pomogło im rozwijać się w nieprzyjaznym pustynnym klimacie. Niewiele wiadomo o samej kulturze, ponieważ nie zachowały się żadne nabatejskie źródła pisane. Wiadomo, że 65 p.n.e. zostali włączeni do Republiki Rzymskiej, a około 4 stulecia naszej ery Nabatejczycy opuścili swoją stolicę z nieznanych powodów.

Rozkwit Nabatejczyków wynikał z faktu, że znaleźli się na trasie szlaków handlowych, przez które transportowano takie cenne towary jak: lekarstwa, cukier, perfumy, kamienie szlachetne, kadzidło, drogocenne metale, przyprawy, kość słoniową i jedwab. Nie mieli w swojej społeczności niewolników i nie korzystali z takiej pracy, co było ewenementem w tamtych czasach. Wykopaliska świadczą, że ich exodus był zorganizowany i powolny, co może świadczyć, że nie wyparła ich inna cywilizacja. Być może upadek Petry wynikał z faktu, że szlaki handlowe z czasem przeniosły się na północ, a ponieważ nabatejczycy nie będąc już w centrum handlu, nie byli w stanie utrzymać Petry.

4. Anasazi

anasazi, domy w skale

Anasazi to współczesna nazwa cywilizacji indian zamieszkujących południe obecnych Stanów Zjednoczonych. Niewiele o nich wiadomo, nie wiemy nawet jak się naprawdę nazywali, obecna nazwa Anasazi pochodzi z języka Nawahów(największe plemię indian Ameryki Północnej) i oznacza wrogów. Anasazi pojawili się około 1200 roku p.n.e byli myśliwymi  i zbieraczami. Z czasem ich tryb życia zmienił się w rolniczy i zaczęli uprawiać kabaczki, fasolę i kukurydzę. Najciekawsze są ich siedliska, bo są to spore miasta wykute w klifach skalnych, które zapewniały im bezpieczeństwo. Czemu opuścili siedliska około 13 wieku nie wiadomo. Teorie mówią o suszy, głodzie, wojnie i kosmitach.

3.Cahokia

cohakia, mississippi

Cahokia to nazwa dawnego miasta w dolinie rzeki Mississippi zbudowanego jeszcze zanim w Ameryce pojawili się Europejczycy. Cywilizacja budowniczych Cohaki przeżywała swój szczyt między 600 a 1400 rokiem naszej ery. Ich miasto zajmowało 13km kwadratowych, a jego populacja mogła wynosić nawet 40 000 ludzi. Miasto otoczone było około 100 kopcami lub raczej piramidami ziemnymi, z ogromnym placem pośrodku, a także z drewnianą strukturą podobną do Stonehenge, która służyła do obserwacji astronomicznych. Ludzie tam mieszkający byli świetnymi artystami, farmerami i architektami, potrafili nawet zmienić bieg rzeki Mississippi. Tworzyli sztukę z muszli, miedzi i kamienia. Czemu zniknęli nie wiadomo, mówi się o głodzie i chorobach

2. Starożytne cywilizacje: Aksum

aksum w Etiopii

O obywatelach Askum wiadomo, że handlowali z Imperium Rzymskim oraz Indiami. Swoim krajem rządzili od 4 wieku p.n.e. i zajmowali tereny dzisiejszej Erytrei, Etiopii, Jemenu , południowej Arabii Saudyjskiej i północnego Sudanu. Ich imperium rozwinęło swój własny alfabet i wzniosło ogromne obeliski, w tym Obelisk z Aksum, który wciąż stoi. Było to pierwsze wielkie imperium, które nawróciło się na chrześcijaństwo. Z przyczynę upadku ich cywilizacji uważa się izolację ekonomiczną lub inwazję lub zmiany klimatyczne, które zmieniły bieg Nilu. Jak było  w rzeczywistości, nie wiemy.

1.Kultura Cucuteni-Trypole

kultura Cucuteni - Trypole

Była to neolityczna kultura ze szczytową fazą pomiędzy rokiem 5500 a 2750 pne. Jej ludność zamieszkiwała tereny obecnej Rumunii, Ukrainy oraz Macedonii. Kultura Cucuteni-Trypole zbudowała największy kompleks mieszkalny w Europie tamtych czasów, w którym mieszkało do 15000 osób. Szczególną ich cechą był zwyczaj palenia własnych osad co 60 lub 80 lat i ich ponowna odbudowa. Była to kultura matriarchalna, ponieważ kobiety sprawowały w niej władzę, jednocześnie zajmując się szyciem, rolnictwem i garncarstwem. Mężczyźni zajmowali się polowaniem, hodowlą zwierząt domowych i wyrabianiem narzędzi. Obywatele wierzyli w boginię matkę – symbol płodności, wielkiego  byka, który reprezentował niebo oraz węża, który symbolizował wieczność i ciągły ruch. Dlaczego ta kultura przestała istnieć nie wiadomo z całą pewnością, główne hipotezy mówią, że została podbita przez kulturę kurhanów, ucierpiała na skutek zmian klimatu i suszy lub też powoli zintegrowała się z innymi ludami.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button