Najskuteczniejsze sztuki walki – 22 groźnych stylów
Najgroźniejsze sztuki walki – co to właściwie znaczy? Przecież każdy system walki może być groźny pod warunkiem, że osoba jej używająca wie co robi. Nie mniej jednak niektóre rodzaje sztuk walki specjalnie zaprojektowano z naciskiem na skuteczność, niektóre powstały w warunkach bojowych i są pozbawione filozofii, pięknych elementów choreograficznych i często nie są to sporty walki, nie jest to styl życia, ani rozwój ducha i inne energie i takie tam. Zobacz listę najniebezpieczniejszych sztuk walki i ich zabójcze techniki walki.
Spis treści:
1. Sambo
Styl ten, opracowany na początku lat dwudziestych XX w. dla Armii Czerwonej, stanowi śmiertelną kombinację judo i zapasów. Nazwa Sambo to skrót od pierwszych liter rosyjskiego “SAMozaszczita Bez Oruża” czyli samoobrona bez broni. Tę sztukę walki Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza FILA uznała w 1966 roku za sport.
2. Krav Maga
Krav Maga to wojskowy system samoobrony i walki opracowany dla Sił Obronnych Izraela (IDF). Wywodzi się z kombinacji technik pochodzących z boksu, zapasów, aikido, judo i karate. Krav Maga jest koncentruje się na rzeczywistych sytuacjach i jest wyjątkowo wydajna. Wywodzi się z doświadczeń walki ulicznej węgiersko-izraelskiego adepta sztuk walki Imi Lichtenfelda, który wykorzystał swoje doświadczenie jako bokser i zapaśnik, broniąc dzielnicy żydowskiej przed grupami faszystowskimi w Bratysławie w Czechosłowacji, w połowie lat trzydziestych. Pod koniec lat 40, po migracji do Izraela, udzielał lekcji walki wręcz siłom , które później przekształcono w IDF.
3. Vale Tudo
Vale Tudo to brazylijska sztuka walki i sport popularny od XX wieku. Jest to styl Full Vontact o stosunkowo niewielu zasadach. Styl ten wykorzystuje techniki z wielu sztuk walki i można go uznać za prekursora MMA. Podobno walki Vale Tudo są bardzo krwawe i brutalne. Dlatego nie są zbytnio promowane, natomiast od czasu do czasu wywołują spore poruszenie w mediach.
4. Rough and Tumble
Rough and Tumble zwany również Gouging była to forma walki wręcz powszechna w Stanach Zjednoczonych, przede wszystkim w XVIII i XIX wieku. Styl był brutalny, dozwolone były na przykład gryzienie w język czy wydłubywanie oczu. Styl wyszedł z użycia w latach czterdziestych XVII wieku z uwagi na powszechne użycie noża bowie i rewolweru, które były oczywiście bardziej skuteczne w rozwiązywaniu sporów. Chociaż nigdy nie był to zorganizowany sport, uczestnicy czasami planowali swoje walki, a zwycięzcy byli traktowani jak lokalni bohaterowie.
5. Bacorn / Vacorn
Choć nie jest tak znany jak inne sztuki walki, Bacorn (lub Vacorn) jest równie skuteczny i zabójczy. Ten styl sztuk walki pochodzi z Peru, a konkretnie z Limy. Jest to połączenie wielu stylów walki, w których starcia często kończą się śmiercią z powodu użycia ukrytej broni oraz podstępów. Jest to rodzaj walki zaprojektowanej w celu szybkiego zadawania przeciwnikowi maksymalnego bólu.
6. Kapu Ku’ialua, Kapu Kuialua
Jest to starożytna Hawajska sztuka walki, inaczej Lua. Istotną rolę odgrywają łamanie kości, blokowanie stawów, rzuty, manipulowanie punktami nacisku, uderzenia, użycie różnych broni, strategii pola walki, walce na wodzie, a także użyciu broni palnej od wprowadzenie jej przez Europejczyków. Podobno wojownicy smarowali swoje ciała olejem kokosowym co miało utrudnić grappling.
7. Ninjutsu
Ten styl jest używany głównie w Japonii przez ninja lub shinobi. Sztuka walki koncentruje się na niekonwencjonalnej wojnie, szpiegostwie i zabójstwie. Popularny w japońskich filmach styl stosuje również wiele dyskretnych broni. Chociaż istnieje międzynarodowa organizacja sztuk walki reprezentująca kilka nowoczesnych stylów ninjutsu, historyczna linia tych stylów jest kwestionowana.
8. Boks, Pugilism, Pięściarstwo
Ten styl walki koncentruje się na urazach głowy. W XIX wieku był zakazany w kilku krajach, ale użycie rękawic i organów zarządzających przywróciło boksowi status sportu i to sportu dżentelmenów. Jak wiadomo bokser nie pierdoli się w tańcu, tylko od razu wali w michę , tudzież w wątrobę. Ostrzejszą odmianą jest bare knuckle boxing czyli boks na gołe pięści. W 1995 oszacowano, że 500 bokserów straciło życie w ringu i mówimy tutaj o rywalizacji sportowej z sędzią, ochraniaczami itd.
9. Arnis, Kali, Eskrima
Arnis, znany również jako Kali lub Eskrima / Escrima, to narodowy sport i sztuka walki Filipin.Ta sztuka walki opiera się na broni w postaci kijów, noży i różnych improwizowanych broni, a także techniki bez broni. Jest to ta sztuka walki z którą zmierzyli się hiszpańscy kolonizatorzy w 1610 roku, chociaż nie tak się wtedy nazywała. Filipiny prowadziły kampanię na rzecz wpisania tej sztuki walki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
10. Muay Thai, tajski boks
Muay Thai, inaczej tajski boks to sport walki, który ma swoje źródła w Tajlandii. Ta dyscyplina znana również jako „sztuka ośmiu kończyn”, ponieważ charakteryzuje się połączonym użyciem pięści, łokci, kolan i goleni. Muay Thai stał się szeroko rozpowszechniony na całym świecie pod koniec XX wieku i XXI wieku, kiedy zawodnicy tajskiego boksu zaczęli brać udział w zawodach kickboxingu i mieszanych sztukach walki.
11. Systema
Systema to rosyjska sztuka walki, zbliżona do Krav Magi, której celem jest wyrządzenie przeciwnikowi jak największej krzywdy w jak najkrótszym czasie. Podobno jest to też styl którego używa Specnaz. Współcześnie istnieje wiele szkół systemy, które zaczęły pojawiać się po upadku Związku Radzieckiego w latach 90 tych XX wieku, a ich nauczyciele twierdzą, że ich „systemy” to właśnie te legendarne i skuteczne.
12. Brazylijskie Jiujitsu
Ten styl walki stał się bardzo popularny ze względu na jego szerokie zastosowanie w UFC. Skuteczność tego stylu wynika z nacisku na walkę w parterze, z dźwigniami, duszeniem i wykorzystaniem własnej masy ciała. Brazylijskie Jiu-Jitsu, znane również jako BJJ, zyskało swoją popularność dzięki zwycięstwom Roycea Gracie w UFC, który był w stanie pokonać znacznie większych przeciwników. BJJ uważa się za sztukę walki, sport, metodę promowania sprawności fizycznej i budowania charakteru oraz sposób na życie.
13. Silat
Pochodzący z Malezji styl walki koncentruje się na skuteczności. Sztuka walki polega na wykorzystywaniu słabości przeciwników i eliminowaniu ich tak szybko, jak to możliwe. W wielu sztukach walki chodzi o walkę oraz o aspekty filozoficzne i moralne. Jednak w Silacie chodzi wyłącznie o przemoc. Pencak silat jest ogólnym określeniem klasy pokrewnych indonezyjskich sztuk walki. Jest to forma walki w której wykorzystuje się uderzenia, dźwignie na stawy oraz walkę bronią.
14. Bojuka
System Bojuka różni się od większości form sztuk walki lub systemów samoobrony tym, że nie ma za sobą wielowiekowej historii. Jest to stosunkowo nowy program treningowy samoobrony wprowadzony przez Toma Schrenka w latach 90-tych. System wykorzystuje techniki z boksu, ju jitsu i karate. system ma być szybki, skuteczny i prosty do nauczenia.
15. Keysi Fighting Method
KFM to metoda samoobrony pochodzenia hiszpańskiego. Metoda opracowana przez Justo Digueza Serrano i Andy’ego Normana na podstawie ich doświadczeń na ulicach Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Jest bardzo instynktowna i wykorzystuje rzeczywiste techniki walki ulicznej. Metoda walki Keysi stała się sławna po zastosowaniu jej w choreografii filmowej Batman Begins oraz Jack reacher.
16. Kajukenbo
Kajukenbo to hybrydowa sztuka walki z Hawajów. Styl opracowano pod koniec lat 40. XX, a po raz pierwszy użyto do walki z pijanymi marynarzami, którzy mieli tendencję do rozpoczynania awantur. Styl wywodzi się z różnych innych sztuk walki, miedzy innymi: Karate, Judo, Jujitsu, boks. Trening Kajukenbo obejmuje mieszankę uderzeń, kopnięć, rzutów, obaleń, wspólnych blokad i rozbrojenia broni.
17. LINE
Line to skrócona nazwa „Linear Infighting Neural Override Engagement”, styl którego używano w latach 90-tych przez amerykańskich Marines i podobno dalej jest używana przez niektóre jednostki specjalne. Styl ten używa różnych technik z różnych stylów, które zaprojektowano tak, aby można je było łatwo nauczyć i zapamiętać. System LINE ma być możliwy do użycia przez żołnierza z pełnym oporządzeniem, często zmęczonego, przy słabym oświetleniu, przez dowolną płeć i ma skutkować śmiercią przeciwnika.
18. Shippalgi (Sib Pal Gi)
Ta sztuka walki była praktykowana przez dawne koreańskie wojsko i operuje 18 technikami, z których 3 dotyczą walki wręcz, a pozostałe używają broni. W przeciwieństwie do wielu azjatyckich sztuk walki, bardziej skupia się na praktycznych technikach walki niż filozofiach i stanach ducha.
19. Combato
Ten system walki używały kanadyjskie siły zbrojne podczas II wojny światowej i nie jest już praktykowany. Z tego sytemu powstał na potrzeby policji i cywilów system Defendo stworzony przez Billa Underwooda. W Combato istnieją 3 zasady: Natychmiastowość – brak wahania, Bezpośredniość – atakujesz najbardziej wrażliwe miejsca, Wybuchowość – wykorzystujesz swoje ciało jako broń.
20. Bokator
Styl walki wywodzący się kambodżańskiego pola bitwy. Jest to jeden z najstarszych istniejących systemów walki w Kambodży, tradycja ustna wskazuje, że bokator lub jego wczesna postać była systemem walki w zwarciu stosowanym przez armię już 1700 lat temu. Termin bokator tłumaczy się jako walkę z lwem. W systemie tym używa się broni oraz wykorzystuje różnorodną gamę uderzeń łokciem i kolanem, kopnięć goleniami i walki w parterze.
21. SPEAR
System SPEAR (akronim oznaczający spontaniczną ochronę umożliwiającą przyspieszoną reakcję) to system ochrony na krótki czas, który wykorzystuje odruch osoby w groźnych sytuacjach jako podstawę do obrony. Założyciel, Tony Blauer, opracował system SPEAR w Kanadzie w latach 80. XX wieku. System SPEAR jest naukowym systemem samoobrony. Koncentruje się na wykrywaniu, wyłączaniu i obronie przed gwałtownymi spotkaniami. Studentów szkoli się w zakresie wykorzystywania fizjologii reakcji zaskoczenia na wzdrygnięcie, aby radzić sobie z atakami zasadzki.
22. Sztuki walki: Kumitsu
Najgłośniejsza i najgroźniejsza sztuka walki. Styl walki oparty na unikatowym stylu żmii, w którym stosuje się jad, syki i postawę poza balansem dla zmylenia przeciwnika oraz napoje energetyczne o wysokiej zawartości many. Do pełnego zrozumienia technik potrzeba około 20 lat ćwiczeń i wytrwałości kapłana voodoo. Jak nie masz tyle czasu to lepiej daj se spokój.