Rożne

Top 10 symboli siły

Symbole siły w różnych kulturach

Symbole siły obecne są we wszystkich kulturach. Symbole celtyckie, symbole buddyzmu, a nawet znaki zodiaku zawierają symbole siły, podobnie jak sztuka tatuażu. Należy pamiętać, że ich specyfika jest taka, że są one niejednoznaczne. Zazwyczaj jest tak, że nie ma symbolu siły, który oznacza tylko to i nic więcej. Przeważnie jest odwrotnie – pewne symbole mają wiele znaczeń i mogą być interpretowane jako symbole siły.  Na przykład młot Thora jest symbolem pogańskiego boga piorunów, burzy i ogniska domowego. W związku z postacią samego Thora jest on przez to symbolem siły, ale również odwagi i wytrwałości.

10. Uruz

uruz

Uruz jest symbolem, a właściwie runą z mitologii nordyckiej symbolizującej tura. Tur jest wymarłym gatunkiem podobnym do wołu, tylko znacznie większym. Osiągał długość do ok 3m, wysokość w kłębie do 1,9m i mógł ważyć nawet do 1 tony. Tur rozpowszechniony niegdyś w całej Europie, Azji i północnej Afryce. Widok z bliska takiego olbrzyma musiał być przerażający, pewnie dlatego uruz jest symbolem siły pierwotnej, witalności i energii seksualnej. Graficzny symbol ma być przedstawieniem sylwetki tego majestatycznego zwierzęcia.

9. Węzeł celtycki – Dara

węzeł celtycki dara
Podobnie jak krzyż celtycki, jeden z najbardziej znanych symboli kultury celtów.

Słowo Dara oznacza dąb, który był drzewem świętym dla celtyckich druidów. Sam węzeł celtycki jest wizerunkiem systemu korzeniowego dębu – jest rozbudowany, mocny i wytrzymały. Węzeł celtycki jest symbolem siły, a także przeznaczenia, władzy, mądrości i przywództwa.

8. Triskelion

symbol siły: triskelion

Jest to symbol  składający się z trzech jednakowych elementów ułożonych dookoła siebie, mogą to być spirale, ramiona, nogi etc. Najstarsze triskeliony pochodzą z okresu neolitu, natomiast tutaj mówimy o symbolu celtyckim, który symbolizuje trójdzielność, na przykład umysł, ciało, duch. Triskelion jest symbolem siły, ale w znaczeniu siły woli i wytrwałości w dążeniu do celu pomimo przeszkód losu. Chrześcijaństwo, które weszło na tereny cetlów przejęło ten symbol i zmieniło jego znaczenie na symbol trójcy świętej.

7. Symbole siły: Tabono

tabono

Jest jednym z symboli Adinkra, które pochodzą z kultury ludu Akan zamieszkującego teren dzisiejszej Ghany w zachodniej Afryce. Grupa symboli Adinkra nawiązuje do historii ludu, wierzeń, filozofii i przysłów ludu Akan. Symbol Tabono to połączone cztery  wiosła lub płetwy symbolizujące siłę, pewność siebie, ciężką pracę i osiąganie celu pomimo trudności.

6. Djed

djed
Podobnie jak oko Horusa Jeden z najbardziej znanych symboli egipskich – Dżed.

Filar Dżed jest jednym z najbardziej enigmatycznych symboli starożytnego Egiptu. Mimo, że nie tak znany jak oko Horusa, był obecny przez większą część historii Egiptu jako symbol religijny. Jednak nadal nie ma pewności co do jego znaczenia. Dżed jest utożsamiany z egipskim bogiem Ozyrysem, a konkretnie jego kręgosłupem. Uważa się, że jest to symbol siły, stabilności i wytrwałości.

5. Balam – jaguar

balam

Majowie byli jedną z kilku starożytnych cywilizacji, które stworzyły własne pismo. Są to hieroglify, których odczytanie obecnie jest dzisiaj bardzo trudne, niemniej niektóre ze znaczeń udało się rozszyfrować. Logogram Balam czyli symbol reprezentujący słowo, w tym wypadku jaguara, symbolizuje siłę, przywództwo, pewność siebie i okrucieństwo. Majowie wierzyli, że jaguar był bogiem krainy zmarłych i symbolizował noc i dzień oraz kontrolował te niebiańskie siły.

4. Li

li

Symbol z alfabetu chińskiego oznaczający moc, siłę, umiejętność, wymawia się go jako “li”. Zazwyczaj występuje w towarzystwie jeszcze jednego znaku. W zależności od niego ma różne znaczenia, ale wszystkie są powiązane z siłą np. autorytet, władza, siła robocza. Na obrazku symbol li to ten po lewej, oba symbole razem to po prostu symbole siły.

3. Alim

symbole siły: alim
Symbole celtyckie: Alim

Alim to celtycki symbol pochodzący od liter A z pisma ogamicznego. Oznacza jodłę, o której uważano, że ma moc uzdrawiania duszy. Interpretujemy go jako symbol postępu, parcia naprzód albo podróży duchowej. Jest również jednym z symboli siły, ze względu na to, że jodła nie gubi zimą liści i zawsze jest zielona. Było to utożsamiane z przezwyciężaniem trudności i nieszczęść, żywotnością, a tym samym siłą wytrwałości.

2. Hamsa, ręka Fatimy

hamsa
Symbole buddyzmu: Hamsa

Symbol chamsa, znany również jako ręka Fatimy, to symbol w kształcie dłoni, bardzo popularny jako biżuteria czy znak naścienny. Jest to otwarta prawa dłoń, symbol służący ochronie przed złym okiem. Obecny jest w różnych kulturach, między innymi w buddyzmie, judaizmie i islamie gdzie jest symbolem siły wewnętrznej, ochrony i szczęścia. Słowo chamsa/hamsa/khamsa pochodzi od słowa liczby pięć po hebrajsku i arabsku.  Inne nazwy tego symbolu to ręka Marii lub ręka miriam – wszystko zależy od religii i kultury.

1. Lew

lew
Znaki zodiaku: Lew, symbol siły – kto by nie chciał takiego tatuażu.

Lew symbolizuje siłę, władzę i odwagę. Figura lwa występuje w obrazach mitologicznych stworów np. gryfa. To majestatyczne zwierzę uważamy za władcę i króla dżungli. Symbol lwa był od zawsze jednym z ulubionych wizerunków obrazujących przywództwo, wojowników, i władców. Być może właśnie dlatego Ryszard I przyjął przydomek Ryszard Lwie Serce(zobacz ciekawe fakty). Lew może też oznaczać dzikość i coś trudnego w kontrolowaniu. W tym sensie symbolizuje też emocje, które trudno kontrolować, czyli gniew i strach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button