Historia

Ryszard Lwie serce – nieznane fakty

Ryszard lwie serce, inaczej Ryszard I, to legendarny król Anglii, który urodził się w 1157 roku w Oxfordzie jako trzeci syn Henryka II i Eleonory Akwitańskiej.  Jego współcześni uważali go za wielkiego przywódcę i wojownika, nie dziwi więc fakt, że był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Jako krzyżowiec odnosił liczne sukcesy w walce z Saladynem, ale nigdy nie udało mu się odzyskać Jerozolimy. Nie tylko miał zdolności polityczne i wojskowe, ale uważany był również za atrakcyjnego fizycznie, co uczyniło go popularnym królem i bohaterem legend w tym tej o Robin Hoodzie. Była to postać barwna i wiele faktów o nim nie jest powszechnie znanych.

1. Ryszard Lwie Serce nie znał Angielskiego

Beowulf
Beowulf – jeden z najstarszych tekstów po angielsku. źródło: Wikimedia Commons

Ryszard I większość swojego dzieciństwa(i nie tylko) spędził we Francji. Jego oboje rodzice mieli francuskie pochodzenie i ich preferowanym językiem był właśnie francuski. Co więcej, w czasach Ryszarda Lwie Serce język angielski był językiem pospólstwa, a francuski był językiem dworu, którego Rysiek był częścią.

2. Ryszard I był królem 10 lat, ale w Anglii spędził nie więcej niż 6 miesięcy

ryszard I pomnik
żródło: history.com

Ryszard spędził mniej niż sześć miesięcy w Anglii podczas swojego dziesięcioletniego panowania, prowadzeniem kraju zajmowali się regenci. Natomiast król wolał pozostać we Francji pomiędzy bitwami i wyprawami krzyżowymi. Dla niego Anglia była źródłem dochodów na finansowanie wielu kampanii wojskowych. Podobno miał powiedzieć, że gdyby znalazł kupca sprzedałby całą Anglię.

3. Zaręczył się w wieku 9 lat

Alicja francuska
księżniczka Alicja

W wieku dziewięciu lat książę Ryszard zaręczył się, a właściwie został zaręczony z dziewięcioletnią księżniczką Alicją, córką francuskiego króla Ludwika VII. Była to oczywiście decyzja polityczna, co było częste w tamtych czasach. Ostatecznie do ślubu nigdy nie doszło. Księżniczka Alicja przebywała na dworze Henryka II przez 25 lat będąc w tym czasie jego kochanką.

4. Legenda dobrego króla Ryszarda to efekt kampanii reklamowej

pieczęć króla
pieczęć króla. Źródło: Wikimedia Commons

Kiedy Ryszard Lwie Serce wracając z wyprawy krzyżowej został więźniem Henryka VI Hohenstaufa, ten zażądał za niego bardzo wysokiego okupu w wysokości 150 000 srebrnych marek. Żeby uzbierać tę kwotę  jego matka Eleonora rozpoczęła “kampanię reklamową” promującą Ryszarda osobę jako dobry, ukochany monarcha.

5. Ryszard pasował na rycerza swojego kucharza

średniowieczni kucharze

W tym czasie kucharze byli bardzo ważni, a Ryszard  byt hojny i rozrzutny. Pewnego dnia po posiłku, który wybitnie mu smakował pasował na rycerza swojego kucharza nadając mu tytuł “lord of the fief of the kitchen of the counts of Poitou.”

6. Ryszard Lwie Serce nie był grzecznym synem

dzieci Henryka II Plantageneta
Dzieci Henryka II, trzeci od lewej Ryszard Lwie Serce

Wraz z braćmi dwukrotnie zbuntował się przeciwko swemu ojcu, kiedy miał zaledwie 16 lat i nie był to jakiś foch tylko zbrojny bunt. Ryszard był trzecim synem, nie był więc kandydatem na króla. Jednak dwa dni przed śmiercią Henryka II siły lojalne wobec Ryszarda i Filipa II Augusta(król Francji) pokonały armię króla pod Ballans. Dopiero po tym zwycięstwie Henry mianował Ryszarda Lwie serce, który miał w tym czasie 32 lata.

7. Synek mamusi

Eleonora Akwitańska
Eleonora Akwitańska, matka Ryszarda Lwie Serce, źródło: jaci XIII/flikr

Kiedy Ryszard I zbuntował się przeciwko swemu ojcu jako nastolatek, Henryk II ukarał go poprzez uwięzienie jego matki, której był ulubieńcem i którą musiał mocno kochać. Jego matka pozostała więźniem Henryka II jako gwarancja, że Ryszard nie będzie więcej rozrabiał. Według plotek to ona zachęcała synów do buntu przeciw swojemu mężowi.

8. Śmierć Ryszarda Lwie Serce

Śmierć Ryszarda I
Źródło: Wikimedia Commons / Adam Bishop

Ryszard został postrzelony  w ramię przez kusznika podczas oblężenia zamku Chalus-Chabrol we Francji. Strzelec okazał się chłopcem, Ryszard rozkazał, by go przyprowadzono. Chłopak zapytany, dlaczego postrzelił króla Anglii, ten odpowiedział, że Ryszard Lwie serce zabił mu ojca i braci. Zamiast stracić chłopaka, król dał mu 100 szylingów i pozwolił mu odejść w akcie przebaczenia. Grot strzały został wyjęty z ramienia króla, niestety rana został zainfekowana i Ryszard I zmarł kilka dni później. Był rok 1199, Ryszard Lwie serce miał 41 lat.

9. Jego części ciała zostały pochowane w różnych miejscach

serce króla Ryszarda I
Serce króla Ryszarda I, fot. : Philippe Charlier

Życzeniem króla było, żeby jego ciało i korona były pochowane wraz z ojcem(sic!). Chciał, żeby serce złożono w katedrze w Rouen w Normandii, a wnętrzności w regionie Limousin.

10. Czy Ryszard Lwie serce był gejem?

tęcza

Mimo, że Rysiek był żonaty, nigdy nie spłodził potomstwa, znane jest tylko jedno jego nieślubne dziecko – Filip z Cognac. Podczas swojej koronacji, to jego mamusia stanęła w roli królowej, bo jeszcze wtedy nie miał żony. Na mieście chodzą plotki, że kobiety nie bardzo go interesowały. To, w połączeniu z niektórymi jego wyznaniami, skłoniło niektórych historyków do zasugerowania, ż, ​​Ryszard I miał homoseksualne lub biseksualne skłonności.


Powiązane artykuły

2 komentarzy

  1. To ostatnie to akurat g… prawda. Ryszard pozostawił po sobie przynajmniej jedno nieślubne dziecko, syna Filipa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button