Historia

Najsławniejsi rewolwerowcy Dzikiego Zachodu

Nie można sobie wyobrazić dzikiego zachodu bez legendarnych rewolwerowców, kowbojów i siejących postrach szeryfów. Najsłynniejsi rewolwerowcy weszli na stałe do naszej kultury i stali się legendami opisywanymi przez piosenki, książki i liczne filmy. Mimo że nie jesteśmy amerykanami, nazwiska takie jak Billy Kid, Jesse James czy Butch Cassidy nie są nam obce. Zobaczcie kim byli ci najsłynniejsi  strzelcy.

1. Billy Kid

Rewolwerowcy: Billy Kid

Legendarny rewolwerowiec dzikiego zachodu Billy Kid naprawdę nazywał się Henry McCarty, ale występował też pod pseudonimem William H. Bonney. Karierę rozpoczął dokonując kradzieży jedzenia, ubrań i broni, żeby później przerzucić się na bardziej opłacalną kradzież koni. Wielokrotnie siedział w więzieniach z których uciekał. Mówi się że zabił od 21 do 26 osób, chociaż bardziej prawdopodobne jest że było to około 10 osób. Przewodził grupie nazywanej “the regulators”, podobno był bardzo szybkim strzelcem i lubił się bić. Zastrzelił go w 1881 szeryf Pat Garrett, miał wtedy 21 lat. 

2. Wyatt Earp

Wyatt Earp

Wyatt Earp to słynny przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości dzikiego zachodu. Był szeryfem w kilku miastach, ale jest najbardziej wsławił się strzelaniną w O.K. Corral w 1881 w której wraz z braćmi i przyjacielem Johnem ‘Doc” Hollidayem zastrzelili trzech z pięciu wyjętych spod prawa kowboi z gangu “the cowboys” oskarżonych, między innymi, o napad na dyliżans. Strzelanina wywołała wielki skandal, a przyjaciele kowbojów wkrótce zemścili się, raniąc jego brata i zabijając drugiego. Earp i Holliday poprowadzili następnie zespół strzelców podczas tak zwanej „Vendetta Ride” i ostatecznie zabili kilku ludzi związanych z morderstwami. Earp uczestniczył w licznych strzelaninach w swoim życiu, zabijając od 8 do 30 bandytów. Jego wyczyny pozostają jednymi z najbardziej znanych historii Dzikiego Zachodu. Wayat nie tylko pracował jako szeryf, ale również prowadził różne biznesy. Miał kilka saloonów, burdel, sędziował w meczach bokserskich a także był górnikiem szukającym złota i srebra. Zmarł w domu wieku 80 lat.

3. James “Wild Bill” Hickok

Szeryf Wild Bill Hickok

Jedna z najbardziej legendarnych postaci dzikiego zachodu. Wild Bill Hickok był aktorem, hazardzistą, żołnierzem, szpiegiem, szeryfem i rewolwerowcem, którego uważano za jednego z najbardziej utalentowanych rewolwerowców swoich czasów. Hickok rozpoczął karierę jako jeźdźca Pony Express, czyli taki rodzaj konnej poczty. Reputację doskonałego strzelca po tym, jak zabił wyjętego spod prawa Davida McCanlesa pojedynczą kulą z odległości 75 metrów. W 1869 roku Hickoka wybrano szeryfem hrabstwa Ellis w stanie Kansas i podobno zabił dwóch mężczyzn w pierwszym miesiącu pracy. Tego jednego z bardziej rozpoznawalnych rewolwerowców zastrzelono w Deadwood w Południowej Dakocie w 1876 roku. Hickok grał w pokera, gdy inny gracz postrzelił go w tył głowy, podobno w odwecie za wcześniejszą zniewagę. 

4. John Wesley Hardin

John Wesley Hardin

John Wesley Hardin był synem kaznodziei, co nie przeszkodziło mu w zabiciu 42 osób, raz podobno zastrzelił gościa, bo ten za głośno chrapał. Po raz pierwszy w wieku 14 lat dźgnął kolegę na szkolnym podwórku. W wieku 15 lat zastrzelił byłego niewolnika, a następnie zabił trzech żołnierzy Unii. Znany był z noszenia dwóch pistoletów w kaburach przymocowanych do piersi, które, jak twierdził, ułatwiły szybkie ich użycie. Hardina aresztowano w wieku 17 lat za zabójstwo burmistrza miasta w Teksasie, ale zdobył broń w więzieniu i udało mu się uciec. W wieku 25 lat Hardin został w końcu aresztowany przez rangerów z Teksasu i ostatecznie odsiedział 16 lat więzienia, zanim został zwolniony w wieku 41 lat. Będąc w więzieniu zaczął studiować prawo, zdał stosowne egzaminy, ale jego stara reputacja w końcu go dopadła. W 1895 r. zastrzelili go w El Paso w Teksasie.

5. Tom Horn

Tom Horn

Tom Horn był przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości, detektywem i łowcą nagród. Zyskał sławę jako zwiadowca i tropiciel, to zwróciło uwagę słynnej agencji detektywistycznej Pinkerton, w której pracował przez kilka lat. Szybko stał się znany ze swojego temperamentu i skłonności do przemocy. Został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska w Agencji po tym, jak powiązano go morderstwem kilkunastu osób. Po rezygnacji Horn szybko zyskał reputację zabójcy najemnego. Podobno był odpowiedzialny za aż 50 morderstw w ciągu 43 lat swojego życia. W 1901 r. Horn został złapany i powieszony za morderstwo 14-letniego chłopca. Współcześnie, niektórzy historycy twierdzą, że w tym konkretnym wypadku Horn był rzeczywiście niewinny. 

6. Butch Cassidy

Butch Cassidy

Naprawdę nazywał się Robert Leroy Parker i był przywódcą gangu “Wild Bunch Gang”. Wild Bunch był gangiem złodziei koni, napadów na banki i pociągi. Poza Cassidym w gangu znaleźli się tak znani rewolwerowcy jak, Harry „Sundance Kid” i Kid Curry. Pewnego razu ukradli 65 000 dolarów z pociągu,innym razem zrobili sobie zdjęcie po napadzie na bank. Następnie wysłali zdjęcie do banku z podziękowaniem za pieniądze, które ukradli! Nazwisko Cassidy było hołdem dla jego przyjaciela i mentora Mike’a Cassidy’ego, który nauczył go strzelać. Butch Cassidy z dużymi sukcesami działał przez 10 lat. Przechwalał się, że nigdy nie zabił ani jednego mężczyzny ani kobiety w całej swojej karierze. Twierdzenia te nie były prawdziwe. Ścigany, między innymi przez agencję Pinkertona, uciekł do Argentyny, a później do Boliwii. Tam też został zabity podczas strzelaniny z policją w 1908 roku.

7. Jassie James

Jesse james

Prawdopodobnie najbardziej znany bandyta dzikiego zachodu naprawdę nazywał się Jesse Woodson James i trudnił się rabowaniem banków, pociągów i dyliżansów. Już za życia był celebrytą, pojawiał się w gazecie jako rodzaj Robin Hooda Dzikiego Zachodu. Niestety nie ma żadnego dowodu że dzielił się zdobyczą z kimkolwiek. Został zastrzelony w tył głowy 3 kwietnia 1882 r. we własnym domu. Zabił go przyjaciel Robert Ford, który miał nadzieję odebrać nagrodę za jego głowę. Jego matka, Zerelda James, wybrała epitafium dla swojego syna: „W kochającej pamięci mojego umiłowanego syna, zamordowanego przez zdrajcę i tchórza, którego imię nie jest godne tu się pojawić”.

8. King Fisher

rewolwerowcy: King Fisher

John King Fisher od szesnastego roku życia był raz na wolności, raz w więzieniu. Stał się osobą znaną, kiedy zorganizował gang napadający na rancho w Meksyku. Słynął z ekstrawaganckiego stylu(jaskrawe ubrania) i z przemocy. Strzelał do nieuzbrojonych i potrafił pobić na śmierć prętem do znaczenia bydła. Pewnego razu, podczas kłótni o pieniądze, zastrzelił trzech członków swojego gangu, a zaraz potem 7 meksykańskich pistoleros. Podobnie jak inni rewolwerowcy Fisher został zastrzelony. W 1884 roku Fisher został zaatakowany i zabity wraz z Benem Thompsonem przez przyjaciół człowieka, którego Thompson zabił wcześniej w strzelaninie.

9. Dallas Stoudenmire

Dallas Stoudenmire

Dallas Stoudenmire był budzącym respekt szeryfem. Brał udział w słynnej strzelaninie  „Czterech zabitych w pięć sekund” w której zabił trzy osoby. W kolejnym roku zastrzelił kolejne 6 osób, uważa się że na jego koncie jest przynajmniej 11 trupów. Próbowano go zabić, ale zawsze udawało mu się uniknąć kuli. Tak było aż do 1882 roku kiedy został zastrzelony podczas dyskusji której eskalacja doprowadziła do jego śmierci.

10. Jim “Killer” Miller

rewolwerowcy: Jim “Killer” Miller

Jim Miller był zabójcą na zlecenie i sprawnym rewolwerowcem. Przypisuje mu się zabicie co najmniej 14 osób, ale prawdopodobnie liczba ta była bliższa 50. Jedna z najbardziej znanych opowieści o nim dotyczy konfrontacji z szeryfem Budem Frazerem. Chodziło o związek z domniemanym udziałem Millera w zabójstwie hodowcy bydła. Frazera postrzelił Jima Millera sześć razy, ale Miller miał pod koszulą metalową płytkę, która zablokowała wszystkie pociski Frazera. Dwa lata później Miller wyśledził szeryfa Frazera i zabił go. O Millerze mówili, że zabije każdego za pieniądze,, od postaci politycznych po słynnego szeryfa Pata Garretta. Co ciekawe Miller przez pewien czas był zatrudniony jako szeryf. Planował też dołączenie do teksańskich rangerów, ale w 1909 roku został aresztowany za zabójstwo zastępcy szeryfa Allena “Gusa” Bobbitta. Rozwścieczony tłum włamał się do aresztu w którym przebywał, zaciągnął go i pozostałych osadzonych do stodoły i tam go powiesili.

11. Clay Allison

rewolwerowcy: Robert Clay Allison

Clay Allison był wybuchowy i brutalny. W wojnie secesyjnej walczył po stronie konfederatów, ale przeniesiono go do cywila po silnym uderzeniu w głowę. Niektórzy jego zachowanie przypisują właśnie tamtemu wypadkowi np. widziano go w barze z obciętą głową człowieka, którego podejrzewał o morderstwo. Allison brał udział w wielu strzelaninach, ale chyba najsłynniejszą jest tak w której zastrzelił wyjętego spod prawa Chunka Colberta, z którym najpierw zjadł posiłek. Zapytany dlaczego to zrobił odpowiedział że nie chciałby wysłać człowieka do piekła na pusty żołądek. Co ciekawe nie zginął w strzelaninie, tylko spadł z wozu i skręcił kark. Mówią, że na jego nagrobku widnieje napis: „Clay Allison. Gentelman. rewolwerowiec. Nigdy nie zabił człowieka, który nie musiał zabijać ”.

12. Rewolwerowcy: Ben Thompson

Ben Thompson

Ben Thompson był hazardzistą i  rewolwerowcem. Karierę przestępczą rozpoczął w wieku 17 lat, kiedy dźgnął i zabił innego hazardzistę, którego oskarżył o oszukiwanie go w karty. Thompson był znany z tego, że był bardzo szybki. Zyskał reputację doskonałego strzelca po zabiciu dwóch mężczyzn podczas strzelaniny w Wigilię Bożego Narodzenia w 1876 roku. Żeby zmienić swój wizerunek, podjął pracę jako szeryf w Austin w Teksasie, ale został zmuszony do rezygnacji, kiedy zabił lokalnego właściciela teatru Jacka Harrisa. Sama Thompsona zabito w 1884 roku, kiedy przyjaciele Harrisa zastrzelili go w odwecie po obejrzeniu występu w teatrze.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button