Artykuł Sponsorowany

Nowoczesne podręczniki szkolne i materiały dydaktyczne

Praca współczesnych nauczycieli bywa wyzwaniem. Aby zdobyć i utrzymać uwagę ucznia na lekcji, warto mieć do dyspozycji nie tylko ciekawe i dobrze przygotowane podręczniki, ale także odpowiednie angażujące materiały dydaktyczne.

Ważna jest treść, ale także forma materiałów – nowoczesna, multimedialna, interaktywna. Zwykły podręcznik sprzed kilkunastu lat mógłby nie wystarczyć, dlatego wydawnictwa stale uaktualniają treści w różnych seriach podręczników, aby odpowiadać na wyzwania związane z nauczaniem. 

Podręcznik szkolny na miarę potrzeb ucznia i nauczyciela

Nie da się ukryć, że dobry podręcznik powinien przede wszystkim spełniać potrzeby uczniów, uwzględniając ich często dość zróżnicowany poziom. To swoista elastyczność, będąca jedną z podstaw. Oprócz niej do najważniejszych cech należy:

  • wartość merytoryczna,
  • interaktywność,
  • możliwość współpracy ucznia z nauczycielem,
  • ułatwiony dostęp – wersje elektroniczne, audio,
  • bogactwo treści i form,
  • przejrzystość, jasne instrukcje,
  • estetyka, atrakcyjność wizualna,
  • aktualność.

Z uwagi na dużą konkurencję na rynku wydawniczym większość z propozycji podręczników do szkół podstawowych i średnich spełnia te cechy, jednak nacisk może być kładziony na wybrane z nich.

Współczesne wydawnictwa podręczników

Na polskim rynku dostępnych jest kilkanaście wydawnictw zajmujących się podręcznikami szkolnymi na różnych poziomach. Do największych należą między innymi WSiP, Nowa Era, Operon czy Macmillan lub Oxford University Press. Właściwie każde z nich obok podręczników w formie papierowej proponuje szereg materiałów multimedialnych lub interaktywnych. Na przykład wśród serii podręczników Nowej Erymożesz znaleźć także wiele pozycji, które dostępne są w wersji cyfrowej dla uczniów. Z kolei dla nauczycieli wydawnictwo proponuje dodatkowe interaktywne materiały prezentacyjne w tak zwanych multibookach. Narzędzia takie jak generator testów i sprawdzianów pozwalają na łatwiejsze stworzenie materiałów sprawdzających wiedzę. Oferta jest dobrze przygotowana i kompleksowa.

Jak wybrać odpowiednią serię?

Z uwagi na mnogość materiałów odpowiadających podstawom nauczania możesz mieć pewien problem z doborem najlepszych podręczników. Uwzględnij zatem swój styl przekazywania wiedzy, najważniejsze obrane cele. Dobrze zapoznaj się z próbkami materiałów pomocniczych, treścią i formą podręczników. Równie ważne będzie skonsultowanie się z innymi nauczycielami Twojego przedmiotu – czy to w szkole, czy poprzez różnego rodzaju fora tematyczne. Dobór podręczników zaważy na całym procesie nauczania wybranej grupy, dlatego z pewnością warto przeprowadzić go rzetelnie i kompleksowo.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button