Rożne

Nowy wymiar jazdy MTB — Jaki rodzaj ramy roweru sprawdzi się najlepiej?

Szukając odpowiedniego roweru do kolarstwa górskiego, warto zdecydować się na kupno roweru elektrycznego MTB, który w wielu przypadkach będzie najlepszym wyborem. Przed podjęciem decyzji, należy jednak wiedzieć, czym charakteryzują się tego typu rowery, jakie rodzaje ram w rowerach MTB wyróżniamy i jaka rama będzie aktualnie najlepszym wyborem?

Jazda na rowerze to sport, który jest bardzo ciekawą i zdrową formą aktywności fizycznej. Ponadto rower może również służyć nie tylko jako narzędzie do trenowania czy też rekreacji, ale jako środek codziennego transportu. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób najprzyjemniejszą formą jazdy na rowerze jest kolarstwo górskie, które pozwala poczuć trochę adrenaliny, spędzić czas na łonie natury i jednoczenie znakomicie się przy tym bawić. Szukając odpowiedniego roweru do takich zastosowań, warto zdecydować się na kupno roweru elektrycznego MTB, który w wielu przypadkach będzie najlepszym wyborem. Przed podjęciem decyzji, należy jednak wiedzieć, czym charakteryzują się tego typu rowery, jakie rodzaje ram w rowerach MTB wyróżniamy i jaka rama będzie aktualnie najlepszym wyborem?

Czym charakteryzują się rowery elektryczne MTB?

Rowery elektryczne MTB to maszyny stworzone do zadań specjalnych, które nie boją się trudnego terenu i ciężkich warunków pogodowych. Ich konstrukcja została dokładnie przemyślana i zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniać wysoki komfort, stabilność, bezpieczeństwo i płynność jazdy w terenie. Ogromny wpływ na te kwestie ma oczywiście geometria ramy w rowerze elektrycznym MTB, która pozwala na wygodne i płynne podjeżdżanie, natomiast na zjazdach zapewnia stabilność, zwinność i pewność prowadzenia. Nie bez znaczenia są również komponenty zastosowanie w tego typu rowerach, które stworzone są specjalnie z myślą o pracy w trudnym terenie i warunkach. Charakteryzują się one znacznie wyższą wytrzymałością i niezawodnością niż ich odpowiedniki stosowane np. w rowerach szosowych, miejskich itd. Są to ceny niezbędne do tego, aby sprostać każdym wyzwaniom, z jakimi musi mierzyć się rower elektryczny MTB w terenie. Napęd elektryczny pozwala czerpać dużo więcej przyjemności z jazdy, pokonywać znacznie więcej kilometrów i jednocześnie sprawiać, że słabsza kondycja nie będzie już nas ograniczać.

Rodzaje ram w rowerach MTB

Rowery elektryczne MTB to jednoślady przystosowane do jazdy w terenie i takie jest właśnie ich główne zastosowanie. Ten styl jazdy może się jednak nieco różnić w zależności od tego, czy preferujemy szybką jazdę w mało wymagającym terenie, podjazdy, czy też wolimy poczuć więcej adrenaliny i spędzić większość czasu na zjeżdżaniu po dzikich lub też przygotowanych trasach. Tak duża różnorodność w dziedzinie kolarstwa górskiego sprawiła, że konieczne było stworzenie różnych rodzajów ram rowerowych, które będą dostosowane do wymagań poszczególnych grup rowerzystów górskich. Z tego też względu wyróżnić można tutaj podział na ramy hardtail oraz full suspension, a także inne podkategorie, które odnoszą się do odmian kolarstwa górskiego takie jak np. XC, czyli cross-country, trail, enduro czy downhill.

Ramy hardtail to sztywne konstrukcje, które nie zawierają żadnych elementów amortyzacji. Stosuje się je najczęściej w modelach wyposażonych w przednią amortyzację lub takich, które nie posiadają jej w ogóle. Rowery hardtail sprawdzą się najlepiej wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość i niskie opory toczenia.

Ramy full suspension to konstrukcje amortyzowane, przez co rower budowany na takiej ramie będzie mógł tłumić nierówności na obu kołach jednocześnie, dzięki czemu jazda będzie znacznie płynniejsza i bardziej komfortowa. Rowery full suspension, przeznaczone są do najbardziej wymagających odmian kolarstwa górskiego, a swoje zalety pokazują szczególnie na zjazdach.

Najlepsze ramy do jazdy MTB 2022

Szukając odpowiedniej ramy do roweru elektrycznego na zimę 2022 ciekawym rozwiązaniem będą zarówno modele typu hardtail, jak i full suspension. Dla osób szukających uniwersalnego rozwiązania optymalnym wyborem mogą być rowery elektryczne MTB Cube lub Haibike, a w szczególności modele Cube Hybrid lub Haibike HardNine i HardSeven. Dla osób szukających mocniejszych wrażeń i lubiących bardziej wymagającą i agresywniejszą jazdę najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ramy typu full suspension, która zapewni dużo więcej możliwości podczas jazdy. Modelem, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest Orbea Wild, czyli konstrukcja stworzona specjalnie z myślą o najbardziej wymagających rowerzystach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button