Rożne

Szmaragd – 7 niezwykłych faktów

Szmaragd to kamień szlachetny o charakterystycznym kolorze zielonym, którego nazwa pochodzi od łacińskiego smaragdus co oznacza ‘zielony klejnot’. Zazwyczaj cięty i szlifowany jest w charakterystyczny “prostokątny”kształt, chociaż nie jest to jedyny możliwy szlif. Większość, bo aż 50%, szmaragdów wydobywa się w Kolumbii, ale można je spotkać również w 30 innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii czy Chinach.

1. Najstarsze szmaragdy mają około 2,97 miliarda lat.

kryształ szmaragdu
fot. Paweł Maliszczak

Pierwsze udokumentowane wydobycie szmaragdów miało miejsce w Egipcie około 1500 roku p.n.e. , szmaragd był jednym z ulubionych kamieni królowej Kleopatry, pisał o nich rzymski historyk Pliniusz w 79 roku naszej ery. Najstarsze szmaragdy datuje się około 2,97 miliarda lat, a przez europejczyków zostały odkryte dopiero w XVI w przez Hiszpanów.

2. Szmaragd to odmiana berylu

beryl
fot. Chris Ralph

Szmaragd podobnie jak akwamaryn, heliodor czy biksbit jest odmianą berylu czyli minerału należącego do grupy krzemianów pierścieniowych. Swój unikatowy zielony kolor zawdzięcza śladowej obecności chromu lub wanadu.

3. Znaczenie symboliczne

szmaragdowa korona królowej Viktorii
źródło: gemstone.org

Szmaragdy często kojarzymy z magią i tajemnicą. Mówi się, że ich kolor, to kolor natury, który promuje spokojnego i pokojowo usposobionego ducha. W folklorze trzymanie szmaragdu pod językiem pomaga widzieć przyszłość, szmaragdy miały chronić przed utratą pamięci i wzmacniać intuicję. W dawnych czasach uważano, że szmaragd działa jako rodzaj mikstury prawdy, pomagając rozszyfrować, czy deklaracje kochanka były prawdziwe czy fałszywe.

4. Wypełnienie inkluzji

biżuteria szmaragdowa
fot. GemstoneUniverse

Większość szmaragdów ma inkluzje (niedoskonałości) i niezwykle rzadko można znaleźć naturalny szmaragd bez wad. Właśnie dlatego prawie wszystkie naturalne szmaragdy poddajemy zabiegom poprawiającym ich kolor i eliminującym widoczne niedoskonałości. Przyjęta w branży praktyka polega na zastosowaniu oleju o zielonym zabarwieniu do wypełnienia pęknięć, co dodatkowo wzmacnia kamień przed niezamierzonym odpryskami lub pęknięciami.

5. Syntetyczny szmaragd i podróbki

lego
źródło: five-oceans.co

Szmaragd jest często fałszowanym kamieniem szlachetnym, ponieważ trudno odróżnić syntetyk od oryginału. Fałszerze umieszczają w podróbkach inkluzje i pęknięcia, aby wyglądały jak prawdziwe. Pierwsze syntetyczne szmaragdy powstały w 1935 roku.

6. Wartość szmaragdów

ELIZABETH TAYLOR
fot. gemmecouture.com

Kolor, klarowność, szlif i ilość karatów to cztery czynniki stosowane do określenia wartości szmaragdu. Najważniejszym z tych czterech jest kolor. Najlepszym kolorem jest żywy zielony lub niebieskawo-zielony z równomiernym nasyceniem. Cenne, wysokiej jakości szmaragdy są bardzo przezroczyste – nie są zbyt ciemne ani zbyt jasne. Cena za jeden karat(0,2 g), w zależności od jakości może wynosić od 30 dolarów do 9800 dolarów. Szmaragdowy naszyjnik należący do Elizabeth Taylor sprzedał się w 2011 r. za 6,5 ​​mln USD, czyli 280 000 dolarów za karat

7. Największy szmaragd na świecie

Inkalamu
fot. Gemfields

Inkalamu – czyli lew w języku Bemba, to największy na świecie szmaragd, którego znaleźli górnicy w kopalni w Zambii. Waży aż 1,1 kg czyli 5655 karatów, a jego wartość szacowano na 2,5 mln dolarów i został sprzedany na aukcji firmie Dia Color z Indii.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button