Rożne

Fakty o logistyce

Ciekawe fakty o logistyce

1.Największy statek świata mógłby przewieźć wieżę Eiffla

OOCL Hong Kong
fot. Ein Dahmer CC-BY-S 4.0

Największy kontenerowiec bez problemu mógłby przetransportować wieżę Eiffela. OOCL Hong Kong, bo to on jest największym statkiem ma pojemność 21413 TEU. Może pomieścić21 000 kontenerów 20 stopowych poukładanych w 23 rzędach. Kontenerowiec Hong Kong jest pierwszym z 6 siostrzanych statków i ma zatankowane 14904000 litry paliwa.

2.Podróż przez pół świata na kontenerowcach

Thor Pederson odwiedził ponad połowę ze wszystkich krajów świata bez użycia samolotu i podróżuje całkowicie za darmo. W ciągu trzech lat odwiedził 121 krajów, a właściwie należałoby powiedzieć, że został tam przetransportowany jak ładunek paletowy. Thor podróżuje jako Ambasador dobrej woli Duńskiego Czerwonego Krzyża i to pozwala mu podróżować za darmo, ponieważ w normalnej sytuacji kontenerowiec nie ma żadnego interesu żeby zabierać pasażera, który może dla niego być problemem.

3. Najczęściej przewożone towary

Najczęściej przewożone towary to jedzenie, ubrania, meble, elektronika, paliwa. W Polsce są to materiały budowlane, meble, maszyny budowlane i rolnicze oraz samochody i motocykle.

4. Logistyka wojskowa

Transport istniał od zawsze, natomiast logistyka we współczesnym rozumieniu powstała na potrzeby armii i wojen. Trzeba było transportować żywność, amunicję, broń i musiało to być doskonale skoordynowane. W kontekście starożytnej logistyki pojawia się Aleksander Wielki, który było ponoć geniuszem logistyki, ponieważ potrafił doskonale wykorzystywać ukształtowanie terenu, ruchy wojsk wroga w planowaniu dostaw potrzebnego zaopatrzenia. II wojna światowa również odegrała dużą rolę w kształtowaniu współczesnej logistyki, mieliśmy do czynienia z transportem między kontynentami i to na dużą skalę.

5. Pochodzenie słowa logistyka

Słowo logistyka pochodzi z XIX wiecznego francuskiego słowa “logistique”, które oznaczało wyłącznie transport wojska. Dopiero później rozpoczęto używać go w kontekście cywilny. Te francuskie słowo jest homonimem słowa greckiego, które jest terminem matematycznym i po prostu brzmi tak samo, ale co innego znaczy.

6. Transport morski to 90% całego transportu

Około 90% całego transportu światowego jest transportem morskim. W każdym dowolnym momencie około 20 milionów kontenerów znajduje się na pokładzie statków w rejsie, a to tyle co jest ludzi na Sri Lance, Australii czy Rumunii(ok 22 mln).

7. Transport Morski jest tani.

Transport morski jest na tyle tani, że Szkocji opłaca się wysłać statkiem ryby do Chin, żeby je tam odfiletowywali i odesłali z powrotem niż robić to samemu. Dodatkowo transport wodny jest bardziej ekologiczny niż inne. Stosunek ilości towarów do wpływu na środowisko jest najmniejszy ze wszystkich środków transportowych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button